Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego zagospodarowania przestrzeni przed sosnowieckim dworcem kolejowym ogłoszono we wtorek w Sosnowcu. Zwycięska praca zakłada m.in. częściowe przykrycie tzw. Patelni.
Chodzi o teren przed sosnowieckim dworcem kolejowym - przecięty ważną miejską arterią, ul. 3 Maja. Miasto obecnie - przy wsparciu środków unijnych - remontuje tę ulicę na odcinku ponad 4 km. Równolegle skorzystało z pomocy katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, by w drodze konkursu spróbować zdobyć pomysł na nowy kształt swojej reprezentacyjnej przestrzeni.
- To jeden z najważniejszych momentów w historii naszego miasta. W 115-letniej historii Sosnowiec tak naprawdę nigdy nie doczekał się rynku z prawdziwego zdarzenia - ocenił we wtorek (25 lipca) prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
- Dziś stoimy przed szansą, aby w centrum miasta powstało miejsce, które będzie przyciągać mieszkańców, w którym będą mogli złapać chwilę oddechu, zrelaksować się. Oczywiście muszą być tutaj m.in.: lokale, miejsca rozrywki, aby mieszkańcy mieli tutaj po co przyjeżdżać. Stąd szukamy odpowiednich rozwiązań na ożywienie centrum, na zmianę jego oblicza - dodał.
Przypomniał, że przeprowadzona w latach 70. ub. wieku przebudowa centrum m.in. umożliwiła do dzisiaj przejazd przez centrum miasta niemal bez korków.
- Ale przecież centra miasta nie mogą być dla samochodów, ale przede wszystkim dla ludzi. Dlatego będziemy robić wszystko, aby centrum miasta w pewien sposób odzyskać dla sosnowiczan, oczywiście tak, aby nie komplikować życia kierowcom. Jestem przekonany, że i jedno i drugie nam się uda - zadeklarował Chęciński.
Jednym z konkursowych warunków był koszt realizacji mieszczący się w 4 mln zł brutto. Zwycięska praca katowickiej pracowni Amaya Architekci Bartosz Majewski zakłada m.in. częściowe przykrycie dzisiejszego obniżenia Placu Stulecia (nazywanego popularnie Patelnią), w którym mieści się pasaż handlowy i skąd prowadzi obszerne przejście podziemne do dworca i na drugą stronę linii kolejowej.
Przykrycie Patelni pozwoli m.in. wygospodarować na poziomie gruntu nowy plac, mogący służyć np. jako miejsce pod stragany, scenę czy lodowisko. Z kolei po zachodniej stronie ul. 3 Maja wygospodarowany miałby zostać nowy Plac Metropolii, przy którym mógłby stanąć nowy budynek, pod kątem np. Centrum Informacji Miejskiej.
Oba te place - zgodnie z nagrodzoną koncepcją - połączyłyby naziemne przejścia przez ul. 3 Maja. Całość pozwoliłaby wyeksponować efektowny sosnowiecki dworzec kolejowy. Ważnym dla mieszkańców elementem byłoby też przeniesienie niewyeksponowanego obecnie na Placu Stulecia pomnika związanego z Sosnowcem Jana Kiepury.
Autorzy zwycięskiej koncepcji - znani już w Sosnowcu m.in. z koncepcji przebudowy domu kultury w dzielnicy Kazimierz oraz amfiteatru w tamtejszym parku - otrzymali nagrodę 15 tys. zł.
Zgodnie z regulaminem konkursu SARP nagrodą jest także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej. Przedmiotem zamówienia będzie opracowanie koncepcji pokonkursowej oraz sporządzenie - na jej podstawie - wielobranżowej dokumentacji projektowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.