W kopalni ROW ruch Marcel trwają prace przygotowawcze do uruchomienia ściany C-2 w pokładzie 507. Prowadzi je odmłodzona załoga. Dużym postępom robót sprzyjają dobre warunki geologiczno-górnicze.
W marcu br. górnicy z oddziału GRP-4 radlińskiej kopalni wydrążyli 432 m chodnika badawczego C-2, w pokładzie 507. Taki postęp nie zdarza się często. W kwietniu dołożyli do tego kolejnych 336 m, a w maju i w czerwcu kolejnych 360 m, kończąc rozcinkę ściany C-2.
- Szykujemy ścianę, która według planu ma ruszyć z wydobyciem w maju 2018 r. Robota idzie do przodu dzięki zgranej załodze. W ciągu minionych sześciu miesięcy w miejsce pracowników, którzy odeszli na emerytury, przyjętych zostało 8 nowych górników. Niektórzy z nich są jeszcze na stażu adaptacyjnym, ale widzę, że świetnie się spisują. Są absolwentami szkół górniczych. Chcemy, aby jak najszybciej w pełni wdrożyli się do pracy - zauważa nadsztygar inż. Adrian Gawlik.
Technika i logistyka
Gawlik ma za sobą 10-letni staż pracy. Dopiero co uzyskał awans. Wcześniej pracował jako sztygar zmianowy i oddziałowy w oddziale GRP-4. Teraz odpowiada za prace w czterech przodkach, ponadto nadzoruje dwie firmy zewnętrzne.
Zdyscyplinowana, zgrana załoga i doświadczeni pracownicy dozoru to jednak w górniczej rzeczywistości nie wystarczy, aby osiągnąć sukces. Równie istotne jest wyposażenie techniczne. W chodniku badawczym C-2 w pokładzie 507 zastosowano kombajn AM-75Ex-S. To „mocna” maszyna. Stanowi wyposażenie własne ruchu Marcel.
- Jest naszym oczkiem w głowie. To bardzo wydajny kombajn, o dużej mocy: głowica urabiająca ma 200 kW. Przy czym tego typu maszyny mają zwykle od 100 do 130 kW. Zwiększona moc sprzyja dobrym postępom. I rzeczywiście, ten idzie jak burza - zauważa Adam Kozubek, główny mechanik ds. dołu.
W sposób perfekcyjny udało się również dograć kwestie logistyki.
- Materiał dostarczano za postępem przodka kolejką podwieszaną spalinową. Nie musieliśmy wykonywać ręcznych prac transportowych, jak to często bywa w trakcie prowadzenia robót przygotowawczych, gdyż do dyspozycji mieliśmy ciągnik manewrowy DMZ50F-RC. Drogę do pracy pokonywaliśmy transportem kołowym i kolejką podwieszaną spalinową. Udogodnień jest sporo - ocenia Mariusz Brachman, przodowy oddziału GRP-4.
Sprzyjające warunki geologiczno-górnicze nie uśpiły czujności załogi. Trzeci stopień zagrożenia metanowego, pierwszy, najniższy stopień zagrożenia tąpaniami oraz II stopień zagrożenia wodnego dawały o sobie znać. Co 10 m wiercono otwory odwadniające. Na szczęście woda się nie pokazała. Ale licho nie śpi, dlatego zawsze warto dmuchać na zimne. Górnicy z oddziału GRP-4 wiedzą o tym najlepiej. Skrzyżowania chodników zostały zabezpieczone kotwami strunowymi. Dodatkowo wzmacniana jest też obudowa.
Maksimum czujności
- Prowadzenie chodników badawczych zawsze obarczone jest dużą dozą ryzyka. Są one prowadzone w nowych rozcinkach pokładów, w nierozpoznanym złożu. Teoretycznie wiemy, czego możemy się spodziewać, lecz natura jest nie do przewidzenia. Wystąpienie nieoczekiwanych zaburzeń geologicznych jest absolutnie możliwe. Trzeba zatem wykazać maksimum czujności - tłumaczy Damian Burkard, zastępca kierownika robót górniczych w ruchu Marcel.
Trzeba dodać, że kierowany przez Adriana Gawlika oddział GRP-4 nie pierwszy raz pokazał klasę. W listopadzie 2016 r. górnicy wykonali 335 m postępu w chodniku badawczym W3e w pokładzie 507. Ich koledzy z oddziału GRP-3 wcale nie byli gorsi. W czerwcu i lipcu ub.r. notowali postępy na poziomie 434 i 324 m.
Obecnie ruch Marcel prowadzi wydobycie trzema ścianami dającymi w sumie 11,5 tys. t węgla netto na dobę. Prace przygotowawcze prowadzone są ośmioma przodkami. Cztery prowadzą załogi własne zakładu, a cztery kolejne - firmy zewnętrzne.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Generalnie mocie racja z tym co piszecie Jedynie dodam że na grp3 do tego wszystkiego dochodzi jeszcze temperatura A jeśli to prowda z tym kombajnem kpd to bydzie cyrk.
Ponoc na grp3 przichodzi nowy kpd te pieronstwo. A przinajmij se chlop dychly na grp 1 jak to wiyncy stolo niz jechalo. Ponoc poza sila i pilotym kerym szlo fajnie sterowac to je wszystko z plusow.
Jedyn nie zostol nadsztygarem, mosz racja. Ale yno przez to ze poszol na emerytura. A poza tym nie byl inzynierym. Kto sie czepio takich glupot kiedy tu sie rozchodzi o to ze reszta przygotowek na marcelu jesr sto lot za murzinami w porownaniu do grp4? Chodzenie piechty tyle kilometrow, noszenie zelaza po 100m, juz nie godom o kombajnie KPD kery byl na grp1... Wiecej stol niz fedrowol. Grp4 dwie sciany przejechalo zanim kpd przejechol podscianowy. Ale kto miolby beknac za tako inwestycja? Ludzi majom za nic na innych oddzialach.
Tytus chyba wiem o kierego nadsztygara ci chodzi haha ale musza cie trocha poprawić PRAWIE każdy kierownik z grp4 zostaje nadsztygarem bo jeden nie został hahaha
Chopy z łobrozka poł roku na grp4 robiom i zaro króle wonglo. Dejcie se pokój, dostowocie najlepsze przodki, najlepszy sprzynt, nosic nie musicie. Zrobcie reportaż o innych grp na tej grubie to powiycie że to je GUIDO w porównaniu do grp4... Oddział kierownika robót... KSP zamiast spalinowych, wydłużka najpryndzyj co 50m. W pochylniach i dowierzchniach wisi szafa i odpylacz kiere trza mijać przy noszeniu... A mogła być kolejka jak najbliżyj. Niii odpylacz musi wisieć a i tak nie działo złom. Wszyndzi piechty a tu se jeżdżom do samego przodka. Wtedy idzie robić po 6m czy 7. A każdy kierownik z grp4 zaro nadsztygarym zostaje. Ni ma to jak być dobrym w dobrym - tak mi padoł kiedyś nadsztygar - kiery był właśnie kierownikym na grp4...
Maja najmocniejszy kombajn a warunki ze wegiel mozna od kilofa brac a gdy jest troche kamienia to zaraz placz i co tu dziwnego ze tyle metrow robia i kolejka z obudowa zaraz za kombajnem. Caly czas maja super przodki. A jak ktos nosi obudowe po 50m do przodka to ci powiedza ze liny niema do kolejki podwieszanej
Koledzy Górnicy, AM 75 i 85 z ich możliwościami w zakresie np. urabiania i jednoczesnego kotwienia bezpośrednio w przodku mają już raczej wartość muzealną. Przy drążeniu chodników nie jest najistotniejsze metry, metry, metry.. tylko jakość ich wykonania tak aby mogły być dwukrotnie wykorzystane. Problemy z wentylacją, odmetanowaniem, transportem załogi taśmociągami aż do przodków etc. to m. i, wynik oszczędzania w niewłaściwym miejscu, bo komu to mówię, chodniki to jak arterie krwionośne u nas ludzi tzn. brak przepływu krwi lub ograniczenie oznacza chorobę a w konsekwencji zgon (patrz najpierw spadające wydajności w ścianie a potem 'górnicze hospicjum' SRK S.A.) Musimy oszczędzać...obojętnie ile to kosztuje!
Kumpel z dozoru po 20 latach że Staszica poszedł na Wesołą, i stwierdził 'przedszkole' rodzinna atmosfera nie wierzył że tak da się pracować bez stresu, , żadnego darcia mordy i straszenia ze zwolnia ,karczmy pnioki itd,a nie sztywniactwo i chamstwo.
Na Staszicu Naczelny to bardzo porzadny gość a Ty sie czepiasz
Taki postęp to na Chwałowicach zrobili 50-tką i na ładownie
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
na halembie takie wykony robimy kilofami i nie pchamy sie do zdjec w gablotach
Trzeba przyznać, że postępy zacne, kombajnem AM-50 nierealne do wykonania, chociaż nie wiem w jakiej obudowie wykonywano chodniki i dowierzchnię. Zresztą kombajny AM-75 nie zawsze bywają lepsze od uniwersalnych i 'nieśmiertelnych' AM-50. @Oburzony ryl - ty myślisz, że tak jest tylko u Was? Na Brzeszczach przez pół roku transport ludzi nie istniał, nawet ścianowcom (ze ściany 122) zabrano Scharfa osobowego, bo pojechał na zbrojenie (ściany 05). Dodam, że nawet na Silesii z transportem bywa krucho, właściwie tylko ścianowcy mają czym jeździć.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.