Śląska Fundacja Młodzi Twórcy ogłosiła dodatkowy nabór w swym konkursie na projekt innowacyjnego urządzenia służącego do ograniczenia niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych. Wynalazek, np. filtr czy absorber, ma być niedrogi, uniwersalny i łatwy w obsłudze.
Drugi termin nadsyłania zgłoszeń do ogólnopolskiego przedsięwzięcia pt. "Koniec smogu" upływa z końcem sierpnia.
Prezes fundacji Anna Dobrowolska powiedział PAP, że pomimo trudnego zadania, jakie postawiono uczestnikom, zainteresowanie jest. W pierwszym, zakończonym już naborze nadesłano 11 zgłoszeń "z wstępnymi, ogólnymi, bardzo ciekawymi propozycjami", a liczne zapytania w tej sprawie nadal do fundacji spływają.
Przedmiotem konkursu jest opracowanie projektu innowacyjnego urządzenia lub innego sposobu przyczyniającego się do ograniczenia niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych, takiego jak np. filtr, pochłaniacz czy absorber. Wynalazek powinien być niedrogi, łatwy w obsłudze i uniwersalny. Ta ostatnia cecha rozumiana jest przez organizatorów jako możliwość zastosowania wynalazku w kominach i w domach jedno-, i wielorodzinnych - na wsi oraz w mieście. Nie mogą to być urządzenia do obiektów przemysłowych.
Nie karać biedniejszych
- Ideą konkursu jest głównie ochrona środowiska, ochrona naszego zdrowia, jak również uniknięcie karania tych osób, które nie są w stanie kupić paliwa ekologicznego bądź drogiego pieca - wyjaśniła prezes.
Do konkursu mogą zgłaszać się osoby indywidualne lub zespoły (wówczas jeden zespół zgłasza jeden projekt).
Konkurs składa się z czterech etapów. Pierwszym jest nadesłanie (w dodatkowym naborze - do końca sierpnia) zgłoszenia z pomysłem. Następnie do 15 września należy nadesłać projekty urządzeń. Z nich kapituła wyłoni te, które w ostatnim etapie będą na forum prezentowane (w formie multimedialnej lub ewentualnie makiety albo planszy).
Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody pieniężne. Fundacja zapowiedziała też pomoc w opatentowaniu wynalazków.
W kapitule zasiadają eksperci ds. ochrony środowiska: dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Szlęk, dr inż. Robert Kubica z Politechniki Śląskiej, dr hab. inż. Mariusz Filipowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr hab. inż. Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej, dr Marcin Głodniok z Głównego Instytut Górnictwa oraz dr inż. Krystyna Kubica - ekspertka z Polskiej Izby Ekologii.
Szczegóły można doczytać na stronie fundacji: www.fmt.org.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.