Nowelizacja ustawy o Radzie Dialogu Społecznego oraz dwa zagadnienia związane z edukacją były głównymi tematami poniedziałkowego (10 lipca) posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Wzięli w nim udział m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka – poinformował Śląski Urząd Wojewódzki.
Omówiony projekt nowelizacji ustawy o RDS jesienią zostanie przekazany do Prezydenta RP. Jak podkreśliła przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Henryka Bochniarz, w ciągu 1,5 roku działalności RDS skorzystała z 80 proc. swoich uprawnień – stąd konieczność zmian legislacyjnych, ale także podjęcia działań, które lepiej niż dotychczas rozpropagowałyby działalność Rady. W ramach przygotowań do tej nowelizacji kierownictwo RDS odwiedziło już większość WRDS. Katowice są przedostatnim miejscem konsultacji.
Kolejne dwa tematy posiedzenia dotyczyły edukacji. O kształceniu zawodowym w kontekście reformy edukacji mówił Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach oraz Maria Barczak-Ostojska, kierownik Działu Oświaty i Kwalifikacji Zawodowych Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.
- W toku dyskusji głos zabrała też śląska kurator oświaty Urszula Bauer, która przedstawiła informację o kierunkach zmian w polskim systemie edukacji zawodowej. Wnioskodawca tematu zobowiązał się, że oprócz diagnozy sytuacji w systemie edukacji zawodowej, którą dziś przedstawił, przygotuje także propozycje rozwiązań zażegnania kryzysu, w jakim to szkolnictwo się znalazło – informuje urząd.
O reformie uczelni wyższych (Ustawa 2.0) oraz projekcie Narodowego Instytutu Technologicznego w kontekście pracowników naukowym w województwie śląskim mówili Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ Solidarność oraz Kazimierz Siciński Wojciech Pilich z Sekcji Nauki NSZZ Solidarność.
- Przygotowywany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt ustawy o Narodowym Instytucie Technologicznym przewiduje włączenie do tego instytutu 36 instytutów badawczych, w tym grupy sześciu instytutów mających siedziby na terenie województwa śląskiego, a także dwóch śląskich oddziałów instytutów mających siedziby poza naszym województwem, ale mających u nas znaczące oddziały. Wnioskodawca, w przygotowanym przez siebie stanowisku, podkreślił szereg ryzyk organizacyjnych, ekonomicznych i społecznych tej ustawy. Podobnie odniósł się do proponowanej reformy uczelni wyższych, podkreślając potrzebę przedłużenia społecznych konsultacji projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym – czytamy w komunikacie ŚUW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.