W Zakładzie Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górnictwa w dniu 19 czerwca 2017 r. przyjęto grupę studentów geofizyki Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Celem wizyty było zapoznanie się z praktycznymi aspektami badań geofizycznych, prowadzonych przez specjalistów Instytutu z wykorzystaniem różnych metod geofizycznych (elektryczne, sejsmiczne, georadar, grawimetria).
Eksperci Laboratorium Geofizyki Inżynierskiej Zakładu Geologii i Geofizyki GIG opracowują m.in. opinie i ekspertyzy o przydatności budowlanej terenów pogórniczych, prowadzą badania i opinie dla potrzeb oceny zagrożeń pogórniczych czy zagrożeń ruchami masowymi (m. in. zapadliska, osuwiska). Nowoczesne badania geoinżynieryjne wspierające przywracanie walorów użytkowych terenom poprzemysłowym są jednym z najważniejszych obszarów działalności Instytutu. Przykładem takich działań są m.in. ekspertyzy geologiczno-górnicze na potrzeby budowy nowego biurowca KTW obok Spodka, badania gruntu pod budowę Silesia City Center czy autostrady A1.
Grupa studentów zapoznała się również z Górnośląską Regionalną Siecią Sejsmologiczną (GRSS), która prowadzi systematyczną obserwację sejsmiczności górniczej w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym już od ponad 50 lat. Obecnie sieć rejestruje wstrząsy górotworu z obszaru Górnego Śląska w oparciu o zmodernizowany System Obserwacji Sejsmologicznej (SOS) opracowany w GIG oraz system szwajcarskiej firmy GeoSIG, rejestrujący trzęsienia ziemi. Funkcjonowanie sieci umożliwia efektywną współpracę z przemysłem górniczym, lokalnymi samorządami, jednostkami badawczymi polskimi i zagranicznymi oraz edukacją młodzieży szkolnej z zakresu sejsmologii górniczej i sejsmologii trzęsień ziemi. Aktywność sejsmiczna Górnego Śląska na tle mapy Google, kompletny katalog silnych wstrząsów uzupełniane są na bieżąco i wraz z podstawowymi informacjami o sieci GRSS i sejsmiczności indukowanej eksploatacją górniczą udostępniane na stronie internetowej www.grss.gig.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.