Wszystkie zgłoszone elektrownie wodne spółki Tauron Ekoenergia wygrały aukcję OZE i uzyskały gwarantowaną cenę sprzedaży energii elektrycznej do końca tzw. pełnego okresu wsparcia - poinformowało w czwartek (6 lipca) biuro prasowe Grupy Tauron.
Grupa przygotowuje się do kolejnych aukcji i planuje zgłoszenie większych jednostek wytwórczych.
Aukcja Odnawialnych Źródeł Energii, w której wzięły udział elektrownie Taurona, dotyczyła małych istniejących instalacji o mocy nie większej niż 1 MW (mogących wyprodukować rocznie 3504 MWh prądu z jednostki mocy zainstalowanej oraz o najniższym poziomie emisji, nie większych niż 100 kg/MWh). Aukcję przprowadzono w ostatnim dniu czerwca tego roku.
Zgodnie z regulaminem, aukcję wygrywają uczestnicy oferujący najniższą cenę, aż do wyczerpania ilości lub wartości energii elektrycznej przewidzianej do sprzedaży.
W porównaniu do poprzedniego roku cena referencyjna dla elektrowni wodnych wzrosła o 10 zł/MWh – do poziomu 480 zł/MWh, co dało możliwość wyższej wyceny ofert. kwotowania ofert. Łącznie w ramach aukcji zwyciężyły 44 oferty na 312 441,33 MWh łącznie, które warte są prawie 116 mln zł.
- Wygrana w aukcji OZE jest sukcesem Grupy Tauron. Zgłoszone elektrownie wodne uzyskały stałą cenę sprzedaży energii elektrycznej do końca pełnego okresu wsparcia - podkreśla spółka w komunikacie. Dodaje, że przejście na system aukcyjny pozwala znacząco poprawić wyniki finansowe zwycięskich instalacji.
Na czym polegają aukcje OZE?
Nowy system wsparcia dla producentów prądu z OZE wprowadzono ustawą z 2015 r. Mechanizm pozwala na uzyskanie w całym tzw. okresie wsparcia niezmiennej ceny sprzedaży energii elektrycznej. W poprzednim mechanizmie handlowano tzw. zielonymi certyfikatami, jednak z powodu ich ogromnej nadpodaży na rynku ceny certyfikatów gwałtownie spadły, a w ślad za tym również przychody wytwórców energii z OZE.
Warunkiem przystąpienia instalacji OZE do aukcji jest ujęcie przez Ministra Energii w stosownym rozporządzeniu koszyka aukcyjnego, do którego zakwalifikują się poszczególne instalacje. Pierwsze aukcje OZE odbyły się 30 grudnia 2016 r.
Korzyści ze spadku wód
Spółka Tauron Ekoenergia ma 35 niewielkich przeważnie elektrowni wodnych, które wykorzystują płynące rzeki i zbiorniki stojące, a w małych (do 5 MW mocy) nawet systemy nawadniające, strumienie i wodociągi. Siłownie wodne Taurona działają w 5 zespołach (ZEW Jelenia Góra - 13, ZEW Kraków -6, ZEW Wrocław - 5, EW Wałbrzych - 5, ZEW Opole - 6). Mniejsze instalacje wodne uznaje się za o wiele bardziej ekologiczne od tych z ogromnymi zbiornikami wodnymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.