Rudzianie zdecydują, jak wyglądała będzie ul. Janasa - niegdyś główna aleja handlowa dzielnicy Ruda. W środę (28 czerwca) ruszyły i trwać będą do 4. sierpnia konsultacje społeczne, które wyłonią jeden z dwóch proponowanych wariantów - informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Rudzie Śl.
Pierwszy wariant przewiduje, że droga będzie przejezdna, w drugim - że będzie tam deptak od ul. Smołki do ul. Wolności.
- Mieszkańcy wypowiedzą się w specjalnej ankiecie – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.
- W obu wariantach planuje się przebudowę jezdni, chodników, kanalizacji sanitarnej oświetlenia ulicy oraz budowę kanalizacji deszczowej, zgodnie z postulatami mieszkańców – tłumaczy Jacek Otrębski z Wydziału Dróg i Mostów UM. W obu koncepcjach droga podzielona została też na trzy odcinki. Pierwszy, od ul. M. Skłodowskiej – Curie do ul. Janasa 30, drugi od ul. Janasa 30 do skrzyżowania z ul. Smołki i trzeci - od ul. Smołki do ul. Wolności. Ostatni odcinek, zależnie od wyboru rudzian, mógłby mieć ograniczenie ruchu pojazdów.
W przypadku, gdyby zbudowano deptak, wjeźdżać od ul. Smołki do Wolności będą mogli tylko mieszkający przy posesjach, służby komunalne i ratunkowe, a rano dostawcy. Potok aut przerzucono by na ul. Smołki i Starwiejską. Deptak biegły wyżej niż obecnie droga, utwardzono by go czerwonym klinkierem, ozdobiono małą architekturą, ławkami, klombami. Część kostki imitowałaby staromiejski bruk a stylizowane lampy uliczne przydawałyby dzielnicy zabytkowego charakteru.
Sen z powiek mieszkańców ul. Janasa spędza brak parkingów. Jeśli nie będzie deptaka, pojawi się 76 miejsc postojowych (w tym 20 nowych), a z deptakiem 50 (12 nowych).
Początek realizacji inwestycji planuje się na drugą połowę 2018 r., zaś jej zakończenie na rok 2019. Konsultacje obejmują pełnoletnich mieszkańców Rudy Śląskiej. By opowiedzieć się za jednym z przedstawionych wariantów rewitalizacji ul. Janasa, należy wypełnić ankietę, do ściągnięcia ze stron UM. Wydrukowane kwestionariusze można znaleźć też w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta oraz w siedzibie Rejonu Eksploatacji Budynków nr 1 MPGM TBS przy ul. Janasa 13a (w poniedziałki, wtorki i środy od 7.30 do 15.30, czwartki od 7.30 do 17.00, piątki od 7.30 do 14.00).
Wypełnioną ankietę należy dostarczyć do 4 sierpnia do UM osobiście, pocztą (Kancelaria Urzędu Miasta, pl. Jana Pawła II 6, Ruda Śląska 41-709) lub zeskanowaną e-mailem na adres prezydent@ruda-sl.pl. Ankietę można też zostawić w REB nr 1.
Ulica Wincentego Janasa była niegdyś główną ulicą handlową w Rudzie. Swoją aktualną nazwę po raz pierwszy otrzymała w 1922 r. Pierwotnie nazywała się Schulstrasse, następnie od roku 1910 r. Heinitzstrasse (do 1922 r. tworzyła całość z ulicą Bankową). W latach 1939–1945 patronem ulicy był Paul von Beneckendorff und Hindenburg, jednak po II Wojnie Światowej zwrócono się ponownie ku dzisiejszemu patronowi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.