Bogata była agenda Walnego Zgromadzenia i posiedzenia Komitetu Wykonawczego Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL, które odbyły się w poniedziałek (26 czerwca) w Berlinie.
Uczestnicy zapoznali się ze sprawozdaniem ze spotkania z dyrektorem Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej dr. Klausem-Dieterem Brochardtem. Omówili światowe trendy panujące na rynku węgla. Dokonali przeglądu działań Unii Europejskiej uderzających w energetykę węglową i zagrożeń dla branży wynikających z pakietu „Czysta Energia”.
- Stanowisko uczestników spotkań było jednoznaczne - przemysł węglowy jest niezbędny Europie w transformacji energetycznej, która teraz inwestuje w technologie niskoemisyjne, a w przyszłości musi zainwestować w badania nad gospodarką węglową w cyklu zamkniętym – powiedział Janusz Olszowski, wiceprezydent Stowarzyszenia EURACOAL, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Należy zauważyć osiągnięcia w tym zakresie. Warto przypomnieć, że emisja dwutlenku węgla spowodowana spalaniem węgla w UE została zmniejszona w latach 1990-2014 o 40 proc. Jest to znacznie większa redukcją, niż cele oczekiwane przez UE – dodał.
Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL podtrzymało swoje zaangażowanie w trzyetapową strategię czystego węgla.
Dzisiaj - modernizacja i wymiana starych, nieefektywnych elektrowni węglowych.
Jutro - wykorzystanie efektów prac badawczo-rozwojowych dotyczących wysoce sprawnych, elastycznych elektrowni węglowych.
Pojutrze - wychwytywanie i magazynowanie CO2 lub jego wykorzystanie w projektach demonstracyjnych w spalaniu węgla.
Członkowie Komitetu Wykonawczego zapoznali się również z długoterminową strategią RWE dotyczącą węgla brunatnego i przyszłych opcji technologicznych, zapotrzebowania na energię cieplną w najbliższym czasie.
W trakcie posiedzenia zaprezentowano także raporty krajowe członków EURACOAL o aktualnej sytuacji w sektorach węgla kamiennego i brunatnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.