Koleje wąskotorowe zwiększyły w ostatnich latach znacząco liczbę pasażerów - informuje Urząd Transportu Kolejowego. W 2016 r. przewiozły blisko 950 tys. pasażerów, a dwa lata wcześniej było to niecałe 590 tys.
Oznacza to, że w ciągu dwóch lat liczba pasażerów wzrosła o ponad 60 proc.
"Kolej wąskotorowa przeżywa rozkwit, jest wyjątkową atrakcją, która dzięki swojej atmosferze przyciąga coraz więcej pasażerów" - napisano w opracowaniu UTK.
Według urzędu wzrost liczby pasażerów stanowi sukces poszczególnych operatorów, którzy w pełni starają się wykorzystać atrakcyjność przewozów wąskotorowych. W wielu wypadkach kolej wąskotorowa odgrywa rolę głównej atrakcji regionu, zapewnia możliwość odbycia podróży po obszarze o wyjątkowych walorach przyrodniczych lub stanowi miejską atrakcję dla najmłodszych.
Największą liczbę pociągów uruchamiały koleje w województwach wielkopolskim, zachodniopomorskim, śląskim i podkarpackim. Liczba pociągów w województwie wielkopolskim związana jest z działalnością Kolei Parkowej Maltanka stanowiącej miejską atrakcję dla najmłodszych oraz z regularnymi codziennymi połączeniami Pleszewskiej Kolei Wąskotorowej.
W województwie podkarpackim i zachodniopomorskim najwięcej pociągów uruchamianych jest w sezonie letnim, kiedy to ruch turystyczny zapewnia dużą liczbę podróżnych.
Jak podaje UTK w latach 2014-2016 łączna długość linii wąskotorowych wyniosła 649 km. W 2016 r. eksploatowano blisko 395 km. Znacznie mniejsza długość użytkowanych linii wynika najczęściej ze złego stanu technicznego infrastruktury uniemożliwiającego wykorzystanie dawnych szlaków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.