Jest mi niezmiernie miło odsłonić dzisiaj tablicę poświęconą tym, którzy zachowali się wówczas, jak trzeba – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas uroczystości odsłonięcia tablicy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, upamiętniającej przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
Równo 95 lat temu, 20 czerwca 1922 roku, po trzech Powstaniach Śląskich i Plebiscycie, oddziały Wojska Polskiego pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyły do przyznanej Polsce części Górnego Śląska.
- „Pęknijcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny” - w ten sposób jeden z powstańców w sposób symboliczny zerwał łańcuch oddzielający Rzeczpospolitą od Górnego Śląska - przypomniał Jarosław Wieczorek i zapytał: - Kto z nas byłby dziś gotów stanąć do realnej walki o swoją Ojczyznę? Bardzo łatwo się o tym mówi, natomiast dużo trudniej przejść do czynów. Takich, jakie miały tutaj miejsce na przełomie lat 20 ub. wieku. Oni byli gotowi walczyć o przyszłość kolejnych pokoleń. I te pokolenia tu dzisiaj stoją, i mają moralny obowiązek pamiętać i podziękować, że żyjemy w państwie wolnym, demokratycznym, niepodległym, w którym możemy realizować swoje zamierzenia i swoje pasje.
- Po to wracamy do przeszłości, żeby mierzyć się z wyzwaniami, które czekają nas dzisiaj. Taki jest sens czerpania nauki z historii. Ta powstańcza tradycja, ta miłość do Rzeczpospolitej jest fundamentem przyszłego sukcesu Śląska - dodał Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Napis na tablicy głosi: „Pamięci powstańców śląskich oraz działaczy narodowościowych, którzy swą pracą i ofiarą krwi przyczynili się do powrotu Górnego Śląska do Macierzy, oraz śląskich rodzin, które przez pokolenia - pomimo germanizacji - zachowały polską kulturę, tradycję, język i miłość do Ojczyzny - Polski. Z nich wyszli dzielni patrioci, bohaterowie, którzy wywalczyli przez wieki oczekiwane połączenie z Ojczyzną”.
W Galerii uroczystość odsłonięcia tablicy powstańców śląskich. Zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.