We wtorek (20 czerwca) na ścianie westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odsłonięta zostanie tablica, która ma upamiętnić 95. rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski – poinformowały portal górniczy nettg.pl służby prasowe ŚUW.
- Śląski Urząd Wojewódzki jest pomnikiem historii wpisanym na listę zabytków. Ponadto właśnie ten gmach ma swoje symboliczne znaczenie, jeśli chodzi o wydarzenia z 1922 r., bowiem wówczas podjęto decyzję o jego budowie. Dlatego Urząd jest doskonałym miejscem, by oddać hołd tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, iż część Górnego Śląska powróciła do Macierzy - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który wspólnie z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej jest inicjatorem przedsięwzięcia.
- Data odsłonięcia tablicy także nie jest przypadkowa: 20 czerwca mija 95 lat kiedy Wojsko Polskie wkroczyło na Górny Śląsk. Poprzez odsłonięcie tablicy chcemy oddać cześć wszystkim tym, którzy przyczynili się do powrotu części Górnego Śląska do Polski : Powstańcom Śląskim, śląskim rodzinom, w których pielęgnowano polskość i każdemu, kto wówczas zachował w swym sercu umiłowanie polskości – dodaje zastępca dyrektora wydziału ds. spraw obywatelskich ŚUW Andrzej Krzystyniak.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00. Prócz odsłonięcia pamiątkowej tablicy planowany jest koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i złożenie wieńców pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego. Będzie można również zwiedzić gmach ŚUW oraz zobaczyć pokaz rekonstrukcji historycznej. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy: o historii Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich i zdjęć historycznych z okresu Powstań Śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.