Tomasz Wilmowski - bohater serii książek Alfreda Szklarskiego - zdecydowanie nie jest tak popularny wśród współczesnych dzieci, jak było to jeszcze kilkanaście lat temu. Przygody Tomka, a także postać jego twórcy, który był m.in. redaktorem w katowickim wydawnictwie „Śląsk”, ma szanse jednak skutecznie przybliżyć najnowsza atrakcja Muzeum Śląskiego. Chodzi o zabytkowy budynek stolarni, oddany do użytku zwiedzających pod koniec maja.
Dwupoziomowa budowla na samym początku, nawet po wejściu do środka nie zdradza swojego potencjału. Na parterze ulokowano raczej skromną ekspozycję czasową, gdyż domyślnie poziom ten ma mieć głównie konferencyjne zastosowanie. Prawdziwa niespodzianka czeka na pierwszym piętrze, na które można dostać się schodami lub windą - stolarnia jest bowiem przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Labirynt zadań
Dzieci (w założeniu od 4. do 12. roku życia, choć bez wątpienia starsze też będą się dobrze bawić), mogą w stolarni przeżyć iście podróżniczą przygodę. W obiekcie czeka coś jakby interaktywny, pełen zagadek i ciekawych zadań labirynt, oczywiście w całości wpasowujący się w realia z książek Szklarskiego.
- Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski – wyjaśnia Trybunie Górniczej Danuta Piękoś, rzecznik Muzeum.
- Na uczestników czeka wiele twórczych wyzwań. Dzieci mogą poznać bogate tradycje odległych kultur, jednocześnie dobrze się bawiąc, a wszystko to odbywa się w przyjaznym otoczeniu pobudzającym zmysły, wspomagającym naturalną pomysłowość i zachęcającym do współpracy – opowiada Adam Pisarek, kurator wystawy.
Indywidualnie i w grupie
Aby rozpocząć podróż, należy kupić bilet (rodzinny, indywidualny lub dla osób z Kartą Dużej Rodziny) na konkretną godzinę. Wystawę można zwiedzać indywidualnie w weekendy, święta, wakacje i ferie, a także w czasie roku szkolnego od wtorku do piątku od godziny 16.00. Z kolei grupy zorganizowane Muzeum zaprasza do zwiedzania połączonego z zajęciami edukacyjnym, w czasie roku szkolnego w godzinach 10.00-15.00. Szczegółowy cennik oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej Muzeum Śląskiego. Bilety można kupić w systemie online lub w kasach Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Budynek stolarni powstał w latach 1909-1910. Od zachodu w latach 60. XX w. dostawiono przybudówkę, która pełniła funkcję przedsionka oraz węzła sanitarnego (wyburzono ją podczas rewitalizacji obiektu). Budynek ma dwie kondygnacje o podstawie 28x14 m, górna kondygnacja pełniła rolę magazynu materiałów.
Postindustrialne otoczenie Muzeum Śląskiego stało się punktem charakterystycznym na turystycznej mapie Polski.
- Rewitalizacja budynków łaźni głównej i stolarni przywołuje wśród byłych górników wspomnienia z czasów działającej KWK Katowice, ale też poczucie dumy z tego postindustrialnego dziedzictwa. Rewitalizacja dawnych budynków to nie jedyne działanie podjęte dzięki dofinansowaniu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014, ale część kompleksowego przedsięwzięcia przyczyniającego się do podtrzymania tradycji i wartości regionalnych - podkreśla biuro prasowe Muzeum.
W galerii: Odnowiona stolarnia w Muzeum Śląskim (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.