Nowe rozwiązania związane z pozyskiwaniem metanu ze złóż węgla polskich kopalń przyczynią się do rozwoju technologii eksploatacji tego gazu, zwiększą efektywność górniczą i przyczynią się do podniesienia stanu bezpieczeństwa. Ma w tym pomóc Centrum Doskonałości w dziedzinie metanu z kopalń węgla, które w czwartek 8 czerwca rozpoczęło swoją działalność w Katowicach.
- To symboliczny dzień dla polskiej energii - na północy Polski, w Świnoujściu, witamy pierwsze cargo LNG z amerykańskim gazem. Na południu, w Katowicach, otwieramy perspektywę badawczą, ale z czasem również perspektywę komercyjnej produkcji metanu ze złóż węgla w Polsce. Z odwagą, z przedsiębiorczością, ale też opierając się na solidnych podstawach naukowych, patrzymy w przyszłość energii w Polsce - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum wiceminister energii Michał Kurtyka.
Centrum ma swoją siedzibę w Głównym Instytucie Górnictwa i skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami pozyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń.
Głównym jego zadaniem będzie wspieranie działań służących upowszechnianiu najlepszych praktyk związanych ze zmniejszaniem emisji metanu do atmosfery i jego gospodarczym wykorzystaniem - tak, by było to opłacalne i akceptowalne społecznie.
Gromadzone będą m.in. informacje i doświadczenia w zakresie zarządzania metanem z kopalń z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, na co szczególny nacisk kładzie ONZ. Oprócz wymiany doświadczeń, wizyt specjalistów czy szkoleń w dziedzinie metanu z kopalń, Centrum ma również uczestniczyć w projektach badawczych.
- Wierzę, że to się uda - powiedziała podczas czwartkowego otwarcia ośrodka Felicia Ruiz z Agencji Ochrony Środowiska USA.
Dodała, że inicjatywa ma charakter globalny, a wśród jej celów zmniejszenie emisji tego gazu cieplarnianego do atmosfery oraz gospodarcze jego wykorzystanie.
Centrum ma być też platformą wymiany doświadczeń dla podmiotów z sektora węglowego na całym świecie. Wśród jego założycieli są: Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (GIG), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Państwowy Instytut Geologiczny oraz Instytut Nafty i Gazu.
Wykorzystanie na szeroką skalę metanu, który towarzyszy eksploatacji węgla może nie tylko poprawić bezpieczeństwo górników, ale także przyczynić się do ochrony klimatu i zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne w postaci dodatkowych 1-2 mld m sześc. gazu do celów energetycznych.
Memorandum w sprawie utworzenia Centrum podpisano jesienią 2015 r. w Genewie. Było to porozumienie między GIG, polskim rządem reprezentowanym wówczas przez resort gospodarki oraz Europejską Komisją Gospodarczą Narodów Zjednoczonych. O stworzenie takiego ośrodka u siebie zabiegały m.in. Chiny, Indie i Ukraina. Wybrano polską ofertę.
Do końca października ma być opracowany plan działania Centrum, oraz określone finansowe ramy przedsięwzięć przeznaczonych do realizacji. Musi je zatwierdzić Biuro Narodów Zjednoczonych w Genewie.
- To jest bardzo ciekawa inicjatywa dająca szansę nie tylko na promowanie polskiej myśli technicznej za granicą, ale także na ściągnie do Polski nowoczesnych technologii, które pozwolą nam lepiej i efektywniej ujmować i zagospodarowywać metan – dodał dr inż. Jacek Skiba, specjalista ds. badań i rozwoju w Głównym Instytucie Górnictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.