Na XXI targach Plastpol w Kielcach węgierska Grupa MOL - jedno z jedno z największych obok PKN Orlen przedsiębiorstw naftowo-gazowniczych w Europie Środkowej - ujawniła swoją strategię do 2030 r. MOL chce przeznaczyć 4,5 mld dol. na inwestycje w sektor petrochemii i zająć w ten sposób wiądącą pozycję w regionie.
Kieleckie targi przyciągają setki wystawców z Polski i zagranicy oraz 18,5 tys. uczestników z 30 krajów. Przedstawiciele MOL - spółki z 50-letnim doświadczeniem na Węgrzech i na Słowacji - przedstawili plany rozwoju firmy do 2030 r.
- Grupa MOL zamierza zostać wiodącą firmą chemiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Aby osiągnąć ten cel, planuje zainwestować 4,5 mld USD w sektor petrochemiczny do roku 2030, koncentrując się w ciągu najbliższych 5 lat głównie na rozszerzeniu propylenowego łańcucha wartości. Głównym kierunkiem będą inwestycje w poliole oparte na tlenku propylenu, które służą jako surowiec do pianki poliuretanowej, szeroko stosowanej w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, opakowaniowym i meblowym. Ta strategiczna transformacja pozwoli Grupie MOL stać się jedynym zintegrowanym producentem polioli w Europie Środkowej, a także zbudować podstawy do przyszłej produkcji półproduktów i specjalistycznych produktów petrochemicznych - poinformowal portal nettg.pl Mateusz Zalewski z biura prasowego MOL w Polsce.
Znaczenie polskiego rynku zaakcentowała Krisztina Petrényiné Szabó, dyrektor działu Rozwoju Działalności Petrochemicznej w MOL Group:
- W sektorze petrochemicznym realizujemy bardzo ambitną strategię wzrostu, w związku z czym Polska jest dla nas istotnym i naturalnym kierunkiem. Obecnie już około 10 proc. naszej sprzedaży trafia na ten rynek. Co ciekawe w Europie Środkowej istnieje znaczący niedobór podaży polioli, a dzięki inwestycjom w ciągu następnych 5 lat pogłębimy korzyści wynikające z naszej ugruntowanej pozycji w Polsce i innych krajach regionu – powiedziała dyrektor Szabó.
Koncern MOL z siedzibą w Budapeszcie działa w 30 krajach, zatrudnia 25 tys. pracowników. Ma stuletnią historię, 75 lat poszukiwań węglowodorów. Prowadzi 4 rafinerie i 2 zakłady petrochemiczne. Ma też sieć 2 tys. stacji paliw w 10 państwach w Europie Środkowej i południowo-wschodniej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.