- Gdy patrzymy z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, poza ceną, liczy się także wiarygodność i trwałość partnera - tak minister Krzysztof Tchórzewski skomentował w piątek (19 maja) w Warszawie kupno przez polską Grupę PGE elektorciepłowni w dużych miastach oraz m.in. elektrowni Rybnik, należących dotąd do francuskiej EDF.
- Musimy się odnaleźć, patrząc na to, żeby w najbliższych latach polska energetyka była w stanie zaspokoić potrzeby społeczeństwa oraz biznesu. Dotychczas mało kogo interesowało, skąd bierze się wzrost sprzedaży energii w Polsce. Dlaczego w 2015 r. zanotowaliśmy skok zużycia wielkości 2,4 proc. w ciągu roku.
W państwach UE prognozy zapowiadają obniżenie zużycia energii w związku z postępującą efektywnością o 8 proc. U nas tymczasem jest inaczej. Jeżeli rozwój gospodarczy utrzyma się w Polsce na poziomie około 3 proc. rocznie, to wzrost efektywności energetycznej nie pokryje rosnącego zapotrzebownia. Wynika stąd, że w 2030 r. potrzebować będziemy 25 proc. więcej energii, aniżeli dzisiaj - mówił Krzysztof Tchórzewski.
Konieczne przygotowanie na 2030 r.
Zdaniem ministra do skoku zużycia elektryczności w Polsce od 2015 r. przyczynił się m.in. program 500+, dzięki któremu ludzność zaopatrzyła się w nowe urządzenia AGD.
- Musimy analizować rynek elektroenergetyczny i wiedzieć, jak sobie poradzimy w przyszłości. Jeżeli faktycznie w 2030 r. prognozy dzisiejsze się sprawdzą, to znaczy, że powinniśmy od nowa spojrzeć na naszą strategię energetyczną. Musimy budować nowe elektrownie - podkreślił minister energii.
Francuskie aktywa EDF w polskich rękach
Tchórzewski nawiązał do samodzielnego zakupu przez PGE kosztem 4,5 mld zł elektrociepłowni i elektrowni francuskiego koncernu EDF w Polsce.
- Przejęcie aktywów EDF w PL przez to decyzja korzystna dla spółki, jak i dla całego sektora energetycznego. Źródła wytwórcze EDF pełnią istotną rolę w pokryciu zapotrzebowania na moc i energię elektryczną w kraju. Transakcja PGE wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i pewność dostaw do odbiorców końcowych - powiedział minister.
Skarb Państwa będzie przejmował moce wytwórcze w Polsce
Krzysztof Tchórzewski zadeklarował zwiększanie zaangażowania Skarbu Państwa w moce wytwórcze w Polsce.
- Podpisanie umowy opcji sprzedaży #EDF to wstęp do akwizycji aktywów wytwórczych przez podmioty z udziałem Skarbu Państwa. Zwiększenie udziału Skarbu Państwa w mocach wytwórczych energii sprawia, że jako minister odpowiedzialny za bezpieczeństwo, mniej będę martwił się na przykład o to, jakie zamiary ma prywatny inwestor na rynku. Cieszę się, bo jednak dajemy radę i damy radę - powiedział minister Tchórzewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie ministrze pakiet klimatyczny daliście przegłosować . Limit CO2 A teraz francuskie firmy musiały by wpakować dużo pieniędzy w te elektrownie to wam sprzedali. 100 razy drożej niż ja kupili ,a my teraz w modernizację wpakujemy kasę. Ale jesteście dumni. W KRUPIŃSKI pan mówił że JSW nie ma 100 mil. Zainwestować A teraz każecie im kupić projekt Debieńsko by mogli fedrować wegiel koksujący ,a zaś zarobi Australia .
Panie minister co w końcu z deputatami dla emerytów ,jak długo mamy czekać .Jedni dostają drudzy nie .No chyba że czekacie aż wszyscy pomrą i problem się sam rozwiąże .Jestem bardzo ciekawa czy i kiedy dostanę jakąś odpowiedź
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.