- Transakcja warunkowa kupna aktywywów EDF przez Grupę PGE doszła w dniu dzisiejszym do sktuku - poinformował w piątek (19 maja) Henryk Baranowski, prezes PGE, na konferencji z udziałem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego w Warszawie, w centrum prasowym Polskiej Agencji Prasowej.
Tydzień wcześniej PGE i EDF podpisały umowę opcji dotyczącą transakcji sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Wartość umowy opiewa na 4,5 mld zł.
Dzięki samodzielnemu przejęciu 8 elektrociepłowni w największych aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław czy Kraków, zlokalizowanych łącznie w pięciu województwach oraz elektrowni Rybnik na Śląsku i blisko 400 km sieci ciepłowniczej w czterech miastach, PGE stanie się największym dostawcą ciepła systemowego w największych polskich aglomeracjach.
Chodzi o elektrociepłownie w Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Zielonej Górze, Zawidawie i Siechnicy.
- Grupa PGE zwiększa swoje zainstalowane moce cieplne z 3,55 GWt do 7,57 GWt, to jest o ponad 100 proc. Utrzymanie dotychczasowego, raportowanego za 2016 r. poziomu produkcji, zwiększyłoby wolumen produkowanego przez Grupę ciepła o ponad 150 proc. Połączone moce zainstalowane PGE i EDF pozwalają uzyskać Grupie PGE największy, bo 15-proc. udział w rynku ciepła. Zainstalowane moce elektryczne zwiększą się o 25 proc. i osiągną poziom 15,95 GWe - napisano w komunikacie spółki.
Spółka zaznaczyła, że przejęcie polskich aktywów francuskiego EDF to jej strategiczna transakcja.
Zdaniem prezesa PGE grupa chce i jest w stanie zrealizować tę akwizycję samodzielnie.
- Korzyścią takiego rozwiązania jest możliwość operacyjnego dysponowania cennymi aktywami i kształtowania ich rozwoju zgodnie ze strategią Grupy PGE - podkreśla.
Energetyczny gigant
Wartość transakcji dla wszystkich aktywów nabywanych od EDF wynosi 4,51 mld złotych, z czego ok. 2,45 mld złotych przypada na wartość kapitałów własnych, a ok. 2,06 mld złotych - na zadłużenie netto, będące długiem wewnątrz Grupy EDF (zobowiązania polskich spółek EDF wobec francuskiego właściciela). Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych. Na koniec I kwartału 2017 r. Grupa PGE dysponowała środkami pieniężnymi w wysokości 4,6 mld zł.
PGE zwiększyło swoje zainstalowane moce cieplne z 3,55 GWt do 7,57 GWt, to jest o ponad 100 proc. Przy dotychczasowym poziomie produkcji wolumen ciepła zwiększy się w PGE o ponad 150 proc. Połączone moce dadzą grupie PGE największy, bo 15-procenotwy udział w rynku ciepła. Zainstalowane moce elektryczne zwiększą się o 25 proc. i osiągną poziom 15,95 GWe.
Po transakcji PGE kontroluje 45 proc. rynku energetycznego w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.