Wynagrodzenie górników pracujących w Polskiej Grupie Górniczej składa się z ponad 30 elementów.
W samej spółce funkcjonuje kilka różnych systemów wynagradzania, co jest efektem zmian, które przez lata zachodziły w strukturze górnictwa węgla kamiennego. Taki stan rzeczy prowadzi do wielu komplikacji, ale już niebawem sytuacja ma się zmienić.
Zarząd PGG ma w planach wprowadzenie nowego systemu wynagradzania. Ma być on przejrzysty i dopasowany do obecnych realiów. Wprowadzenie nowego systemu zostało zapisane w strategii spółki na lata 2017-2030, która została zaprezentowana w ubiegłym tygodniu. W obecnie funkcjonujących rozwiązaniach duża część wypłacanej górnikowi pensji nie wiąże się ani z jego kwalifikacjami, ani z rodzajem wykonywanej pracy, ani z osiąganymi wynikami.
Zarządowi PGG zależy na tym, by wprowadzić nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli wynagrodzenie kształtować w sposób jak najbardziej racjonalny.
W założeniu pensja górnika ma składać się z dwóch części. Pierwsza – określona mianem stałej – ma stanowić 70, a może nawet 80 proc. wynagrodzenia. Ma być ona ściśle powiązana z warunkami, w jakich pracuje dany pracownik. Ponadto na jej wysokość będą wpływać m.in. kwalifikacje i uprawnienia. W związku z tym poszczególne stanowiska pracy w kopalni mają być zdefiniowane i potem dla nich ma zostać opracowany przejrzysty taryfikator płac.
Druga część wynagrodzenia ma być zmienna i mieć charakter motywacyjny. Będzie ona swego rodzaju premią, a na jej wysokość wpływ będzie miała efektywność pracownika oraz wynik firmy jako całości.
Wprowadzenie nowego systemu płac w PGG stwarza szansę na ujednolicenie górniczych wynagrodzeń. Szczególnie po tym jak do spółki dołączono kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego.
Takie przejrzyste rozwiązanie będzie także z korzyścią dla wizerunku branży. Pensje górników w wielu miejscach obrosły bowiem w mity i legendy. Wpływ na to miała m.in. duża liczba elementów składowych wynagrodzenia. Warto przypomnieć, że obecnie średnia płaca w PGG to 6225 zł brutto.
Należy dodać, że do tej kwoty zaliczana jest choćby nagroda barbórkowa, którą można porównać do tzw. trzynastki funkcjonującej w sferze budżetowej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.