Konferencję „Drugie życie Śląska. Rewitalizacja i rekultywacja terenów poprzemysłowych i zdegradowanych – potencjałem rozwojowym województwa śląskiego” zorganizował w poniedziałek (15 maja) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski. W dyskusji udział wzięli m.in. przedstawiciele ministerstw energii, środowiska i rozwoju, samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy.
- Zainteresowanie dzisiejszą konferencją pokazuje, jak ważny jest to temat – stwierdził wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, zwracając się do zebranych w wypełnionej po brzegi sali marmurowej urzędu.
- Nie tylko chcemy rozmawiać ale i działać, tak, abyśmy za kilka-kilkanaście lat mogli powiedzieć, że Śląsk przeszedł transformację i przeobrażenie absolutne. Ostatnie lata pokazały, że można to zrobić, czego najlepszym przykładem są Katowice i strefa kultury. (…) Ale można to zrobić w znacznie szerszym i na bardziej odpowiedzialnym gruncie. (…) Jest wiele takich miejsc w naszym regionie, gdzie bez zaangażowania władz centralnych i samorządowych się tego nie osiągnie – zaznaczył.
- Nasze grono jest szczególne. To grono fachowców, teoretyków, uczonych, praktyków. (…) Czy stwierdzenie z tytułu konferencji o potencjale rozwojowym jest prawdziwe? Spróbujemy nie tylko odpowiedzieć, że tak, ale liczę, że sprecyzujemy takie wnioski pokonferencyjne, że wreszcie ruszymy tę – że się tak wyrażę - bryłę z posad – podkreślił Czesław Sobierajski.
Zdaniem parlamentarzysty niezbędne jest włączenie sprawy terenów zdegradowanych i poprzemysłowych do kontraktu dla województwa śląskiego , a także powołanie regionalnego operatora, zajmującego się rewitalizacją tych terenów, podobnie jak zrobiono to np. we Francji czy Niemczech.
- Trzeba ustalić, czy włączamy sprawę do kontraktu, czy będzie operator czy nie. Dla mnie oczywiste jest, że bez niego nic nie pójdzie do przodu. To pokazują przykłady Niemiec, Francji, gdzie sytuacja była koordynowana na szczeblu krajowym i regionalnym. Muszą być wyznaczone priorytety, co, jak i gdzie trzeba realizować. Dziś mamy taką sytuację, że włodarze miast bardzo często punktowo robią coś po to, żeby sobie zrobić „ładne zdjęcie” np. przy zrewitalizowanym familoku. To jednak nie rozwiązuje sprawy kompleksowo. Dlatego teraz pracujemy nad nowelizacją ustawy i o jej zapisach mamy również rozmawiać na konferencji – wyjaśnił w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl.
Poniedziałkową konferencję patronatem objęli minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Patronami medialnymi wydarzenia są z kolei redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.
Czytaj więcej: Drugie życie Śląska (rozmowa z Czesławem Sobierajskim).
W galerii: konferencja „Drugie życie Śląska. Rewitalizacja i rekultywacja terenów poprzemysłowych i zdegradowanych – potencjałem rozwojowym województwa śląskiego”. Katowice, 15 maja 2017 r. (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.