Tworzenie przewidywalnego, przyjaznego biznesowi prawa, rozwój i promocja młodej innowacyjnej przedsiębiorczości oraz wspieranie ekspansji polskich firm na zagranicznych rynkach, także poza Europą - to część działań, na które w dziedzinie gospodarki stawia prezydent Andrzej Duda.
Prezydent napisał list do uczestników rozpoczętego w środę w Katowicach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który zgromadził w stolicy Górnego Śląska ok. 8,5 tys. osób - przedstawicieli świata biznesu, polityki i nauki.
- Zależy mi na tworzeniu w naszym kraju regulacji prawnych sprzyjających biznesowi, a w szczególności na przewidywalności prawa - napisał Andrzej Duda w liście, odczytanym podczas inauguracji kongresu przez doradcę prezydenta Martę Gajęcką.
- Wyrazem takiego podejścia było zainicjowanie przeze mnie i podpisanie nowelizacji Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, i tym samym uwzględnienie w procesie legislacyjnym w większym stopniu potrzeb mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - wskazał prezydent, deklarując chęć dalszego współdziałania na rzecz rozwoju polskiej gospodarki.
Za jeden z atutów katowickiego kongresu, który jest największym pod względem liczby uczestników wydarzeniem biznesowym w Europie centralnej, prezydent uznał fakt, że daje on "wielostronne spojrzenie" na poruszane kwestie, dokonywane wspólnie przez polityków, przedsiębiorców i ekspertów.
- Ufam, że każdy z tych ważnych problemów będzie przedmiotem wnikliwej uwagi rządu i wyspecjalizowanych instytucji państwowych. Świadectwem całościowego budowania polityki Rzeczypospolitej Polskiej jest przyjęta przez Radę Ministrów Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Będę współpracował w urzeczywistnianiu celów, które są rozstrzygające dla pomyślnej przyszłości Polski i Polaków - zadeklarował prezydent.
Duda przypomniał, że od początku swojej prezydentury kładzie nacisk m.in. na promocję młodych przedsiębiorców. "Ogromnie zależy mi na rozwoju i promowaniu młodej, innowacyjnej przedsiębiorczości. Ważną rolę w tym względzie odgrywa współorganizowane już od dwóch lat przez Kancelarię Prezydenta RP przedsięwzięcie Startupy w Pałacu oraz Śniadania Startupowe, wspierające innowatorów w ich projektach" - czytamy w liście.
Andrzej Duda - jak zadeklarował - stara się, by dla młodych przedsiębiorców zawsze było miejsce w składzie zagranicznych delegacji prezydenckich. "Podobną propozycję przedłożyłem polskim eksporterom i przedsiębiorcom inwestującym za granicą" - napisał prezydent, wyrażając zadowolenie z rosnącego eksportu polskich firm.
"Cieszę się że nasz eksport rośnie. To zjawisko pozytywne, tak jak wzrost rozpoznawalności niektórych polskich marek na świecie. Jest jednak nadal wiele do zrobienia w tej kwestii. Blisko 80 proc. polskiego eksportu trafia na bliskie i stabilne rynki europejskie, ale nie powinniśmy rezygnować z ekspansji na inne, także obiecujące, obszary" - wskazał Duda.
Zdaniem prezydenta pomóc w tym może otwieranie nowych polskich przedstawicielstw handlowych, jak w Szanghaju, San Francisco czy ostatnio w Meksyku, podczas wizyty Andrzeja Dudy. O ożywieniu współpracy gospodarczej przed kilkoma dniami prezydent rozmawiał też z emirem Kataru.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.