Zużycie energii elektrycznej rośnie z każdym rokiem. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2030 r. oraz Dyrektywą 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 5 kwietnia 2006 r. to właśnie sektor publiczny został zobowiązany do pełnienia wzorcowej roli w zakresie efektywnego wykorzystania energii. Należy jednak podkreślić, że aby dobrze gospodarować energią, należy wiedzieć czym ma się zarządzać, a z tą wiedzą niestety wciąż są problemy.
Doradcy energetyczni WFOŚiGW w Katowicach w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” zorganizowali 5 konferencji dla samorządów. We wszystkich subregionach na terenie województwa śląskiego wzięły w nich udział 184 osoby. Podczas każdej z konferencji próbowano odpowiedzieć na pytanie po co gminie energetyk gminny i jakie korzyści dla gminy wynikają z ustawy o efektywności energetycznej. Prócz licznych obowiązków nałożonych na gminę umożliwia ona również pozyskanie dodatkowych środków finansowych na planowane inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej.
- Najczęściej pojawiającym się pytaniem kierowanym przez doradców energetycznych WFOŚiGW weryfikujących Plany Gospodarki Niskoemisyjnej do gmin jest: „czy uwzględniono w nich wszystkie budynki użyteczności publicznej, w których następuje zużycie energii. Na to pytanie powinien odpowiedzieć każdy odpowiedzialny za zarządzanie energią w gminie pracownik. Gminnych energetyków niestety brakuje – wskazuje Łukasz Balion, doradca energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Ekspert podkreśla, że w każdym dobrze funkcjonującym przedsiębiorstwie jest zatrudniony główny energetyk, który dba o to, by straty energii były jak najmniejsze ponieważ najtańsza energia to ta, która nie została zużyta.
- Gminy to także ogromne przedsiębiorstwa zarządzające wieloma budynkami i obiektami, więc także powinny mieć swojego głównego energetyka. Zatrudnienie energetyka gminnego, to lepsze zarządzanie energią i więcej oszczędności w budżecie gminy – wyjaśnia Łukasz Balion z katowickiego WFOŚiGW.
W galerii: Konferencje organizowane przez WFOŚiGW w sprawie efektywności energetycznej i doractwa energetycznego (zdjęcia: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.