Czwartkowa (4 maja) sesja na nowojorskich giełdach ponownie miała bardzo spokojny przebieg, a na zamknięciu indeksy zanotowały jedynie kosmetyczne zmiany. Wieczorem w czwartek Izba Reprezentantów przyjęła ustawą zastępującą Obamacare. Spadają ceny ropy naftowej.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,03 proc. do 20 951,47 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,06 proc. i wyniósł 2389,52 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 0,05 proc. do 6.075,34 pkt.
Najgorzej w czwartek radziły sobie spółki paliwowe, które traciły w ślad za mocno zniżkującymi notowaniami ropy naftowej. Ponad 1 proc. traciły także spółki telekomunikacyjne. Najmocniej w górę nowojorskie giełdy ciągnął sektor dóbr podstawowych.
W czwartek Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu po burzliwej debacie przyjęła projekt ustawy o zniesieniu systemu opieki medycznej Obamacare i zastąpieniu go systemem przygotowanym przez kierownictwo Partii Republikańskiej.
Ustawa została przegłosowana stosunkiem 217 do 213. Aby nowy system stał się prawem, podobną ustawę musi przyjąć Senat, a następnie obie wersje ustawy - tej przyjętej przez Izbę Reprezentantów i tej przez Senat - będą uzgadniane podczas konferencji ustawodawczej przedstawicieli obu izb parlamentu.
Głosowanie w Izbie Reprezentantów jest pierwszym krokiem w kierunku spełnienia obietnicy wyborczej Donalda Trumpa o likwidacji Obamacare.
W marcu Republikanie musieli wycofać projekt podobnej ustawy, kiedy zorientowali się, że nie ma szans na jego przyjęcie, m.in. z powodu sprzeciwu grupy republikańskich kongresmenów, którzy mają konserwatywne nastawienie do polityki fiskalnej.
W środę Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian główną stopę procentową w przedziale 0,75-1,00 proc., zgodnie z oczekiwaniami rynku.
Jednocześnie wydźwięk komunikatu po posiedzeniu utwierdził inwestorów w przekonaniu, iż w czerwcu Fed najprawdopodobniej dokona podwyżki stóp procentowych. Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed szanse na podwyżkę w czerwcu wzrosły do niemal 100 proc. z ok. 70 proc. przed posiedzeniem.
Trzecia w 2017 r. podwyżka, w grudniu, wyceniana jest na ok. 57 proc. Mediana projekcji członków Fed z marca sugeruje 3-krotne podwyższenie kosztu pieniądza w USA w 2017 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.