Pod znakiem górnictwa upłynie zwłaszcza trzeci dzień IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który w tym roku odbędzie się od środy do piątku (10-12 maja).
Z surowcami, energetyką, hutnictwem, a także rewitalizacją terenów poprzemysłowych powiązano kilkanaście ze 132 sesji tegorocznego kongresu, który zgromadzić ma 700 prelegentów i ponad 8 tys. uczestników (nie licząc 2,5 tys. gości imprez towarzyszących dla nowych innowacyjnych przedsiębiorstw i młodych liderów). Kluczowym tematem będzie tym razem przyszłość Unii Europejskiej.
Organizatorzy ręczą jednak, że tradycyjnie ważne miejsce zajmie podczas EKG górnictwo. Już w dniu otwarcia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym o godz. 13 swoją nową strategię zaprezentuje Polska Grupa Górnicza.
Pytań z branży do Josa Delbeke, dyrektora generalnego Komisji Europejskiej, można spodziewać się podczas panelu o korektach polityki klimatycznej UE w czwartek o godz. 9.30. Drugiego dnia przed południem mowa będzie też m.in. o nowym modelu inwestycji energetycznych, a o bilansie współpracy także w górnictwie dowiemy się z panelu o relacjach Polska-Chiny. Również w czwartek sektora wydobywczego dotyczyć będą częściowo sesje o rynku energii elektrycznej w Europie oraz o ciepłownictwie i kogeneracji. O 15.30 zaplanowano debatę „Smogowa Polska - skuteczna walka z niską emisją” i dyskusję o udanych przykładach rewitalizacji przestrzeni postindustrialnych z udziałem m.in. Henryka Mercika z zarządu województwa śląskiego.
Piątek rozpocznie się o godz. 9.30 górniczym panelem „Energetyka oparta na węglu”, w którym mowa będzie o współczesnych doktrynach antywęglowych, różnicach w miksach energetycznych członków UE, istocie wiązania energetyki z górnictwem w koncerny i bezpieczeństwie energetycznym. Przedstawiciele rządu zaprezentują detale aktualnej polityki surowcowej państwa.
„Węgiel w Europie i w Polsce” to kolejna górnicza debata piątkowa (godz. 11.30) z udziałem m.in. Jerzego Markowskiego, która odpowiedzieć ma na pytanie, czy jesteśmy „węglowym skansenem” kontynentu i czy faktycznie nastał czas wygaszania kopalń. Ważnym wątkiem panelu będzie też ocena szans technologii czystego spalania węgla oraz przyszłości programu restrukturyzacji górnictwa w Polsce.
W piątek sesje skoncentrują się jeszcze m.in. na hutnictwie stali, bezpieczeństwie energetycznym Europy Środkowej i efektywności energetycznej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.