KGHM Polska Miedź trafił do dziesiątki największych światowych producentów miedzi w rankingu Intelligence Mine. Niedawno polską spółke sklasyfikowano też na 49. pozycji na liście wszystkich największych przedsiębiorst górniczych globu.
Dziesiątka największych dostawców miedzi wytworzyła w 2016 r. 9,448 mln t czerwonego metalu. O 4 proc. więcej niż w poprzednim roku. Wynik najlepszej dziesiątki to niemal połowa (49 proc.) globalnej produkcji we wszystkich kopalniach miedzi na świecie, które wytworzyły w zeszłym roku 19,4 mln t - podaje portal górniczy mining.com.
Sześć z dziesięciu kompanii zwiększyło w tym czasie produkcję a w czterech uległa obniżeniu. We wszystkich spółkach z czołówki udało się w 2016 r. znacząco obniżyć koszty produkcji.
Z dziesiątki największych wypadła kompania Anglo American (18 proc. spadku produkcji). Do czołówki pretendują Rosjanie z Norilsk Nickel, ale na razie produkcja (0,36 mln t miedzi) nie wystarcza do awansu.
1. Codelco
Chilijska, państwowa spółka jest bezapelycjnym numerem jeden z produkcją 1,827 mln t (3 proc. mniej, niż rok wcześniej). Wskaźnik kosztów spadł do 1,26 dol./funt miedzi (o 9 proc.), główne z powodu wahań kursów walut.
2. Freeport
Spółka Freeport-McMoRan z kopalnią Cerro Verde w Peru i siedzibą w Arizonie (USA) wyprodukowała 1,696 mln t miedzi, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Rozbudowywana kopalni w Peru osiągnęła na początku 2016 r. pełne zdolności produkcyjne. Koszty spadły aż o 18 proc. (do 1,26 dol/funt), na co wpłynęła zwłaszcza dużo większa sprzedaż.
3. Glencore
Szwajcarska kompania z afrykańskimi kopalniami w Katandze wyprodukowała ok. 1,288 mln t miedzi (szacowanie jest trudniejsze z powodu równoległej produkcji cynku i niklu), co oznacza 2-procentowy spadek. Koszt produkcji był niski i wynosił 0,87 dol/funt.
4. BHP Billiton
Angielsko-australijska firm z kopalnią Escondida w Chile zmniejszyła produkcję o 6 proc. do 1,113 mln t miedzi w 2016 r. Bardzo znacząca redukcja kosztów w drugiej połowie zeszłego roku związana była z nową technologią odzyskiwania miedzi z siarczków w nowym zakładzie ekstrakcyjnym przy kopalni Escondida.
5. Southern Copper
Należąca do Grupo México spółka z kopalniami miedzi Toquepala i Buenavista podniosła produkcję metalu aż o 21 proc. do 0,9 mln t. Rekordy zanotowano zwłaszcza w Buenavista (skok produkcji o 57 proc.). Zmniejszono wskaźnik kosztowy C1 o 14,4 proc. do poziomu 0,95 dol/funt.
6. KGHM
Polska kompania z kopalniami w kraju, w Kanadzie, USA i Chile wyprodukowała 0,677 mln t miedzi, o 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Wpływ na to miała niższa produkcja miedzi katodowej w Polsce i niższe wydobycie w spółce KGHM International (głównie w kopalni Robinson w Newadzie). Koszty spadły o 11 proc., na co wpłynęły zarówno wahania kursowe złotego jak i program oszczędnościowy w firmie.
7. Rio Tinto
Bingham Canyon mine, Utah, USA. Image: Rio Tinto
Brytyjsko-australiska spółka Rio Tinto zwiększyła produkcję miedzi o 4 proc. do 0,523 mln t. Więcej wydobyla kopalni Bingham Canyon w Utah (USA), natomiast zmalał wynik kopalni Escondida (trzecia część udziałów z BHP). Jako współudziałowiec spółki Freeport w kopalni Grasberg w indonezyjskiej Papui-Nowej Gwinei Rio Tinto osiągnęła zerowy wynik produkcyjny.
8. First Quantum
Po raz pierwszy kanadyjska firma z Vancouver znalazła się w czołówce światowej dzięki rekordowym wynikom w kopalniach miedzi Sentinel i Kansanshi w Zambii oraz w kopalni LAs Cruces w Hiszpanii. Produkcja spółki w 2016 r. wyniosła 0,494 mln t miedzi i była wyższa o 29 proc. od poprzedniego roku. Średni wskaźnik kosztów C1 znacznie obniżył się do 1,06 dol./funt.
9. Antofagasta
Chilijska spółka z produkcją 0,477 mln t, o 15 proc. wyższą niż poprzednio. Koszty spadły o 20 proc. do 1,2 dol./funt koncentratu miedzi.
10. Vale
Brazylijska kompania Vale wyprodukowała 0,453 mln t miedzi (wzrost o 7 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.