Delegacja Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatycznych odwiedziła we wtorek Gdańsk, a w środę (5 kwietnia) – Katowice. To te miasta ubiegają się o organizację w grudniu 2018 r. COP24 - prestiżowego szczytu klimatycznego ONZ. Przewodnicząca delegacji Laura Lopez (Sekretariat Zmian Klimatycznych ONZ) była pod wrażeniem tego, co zaprezentowano delegacji w Katowicach.
Czym ONZ do swojej kandydatury przekonywała Katowice? Zaznaczmy, że Gdańsk argumentował to tak: współorganizowaliśmy Euro 2012, mamy niezbędną dla przeprowadzenia COP24 infrastrukturę – Amber Expo i Stadion Energa Gdańsk, więc nie będzie problemu, by nie było miejsca dla 15 tys. delegatów ze 190 państw świata; mamy w hotelach o dobrym standardzie ponad 37 tys. miejsc, zatem z noclegami nie tylko dla delegatów, ale i innych gości COP24, nie będzie problemu.
Przypomnijmy, że 2 grudnia 2016 r. prezydent Katowic Marcin Krupa złożył na ręce ministra środowiska Jana Szyszki pismo, w którym gmina wyraziła gotowość zorganizowania w stolicy województwa śląskiego COP24.
- Zależy nam na organizacji COP24, bo dotychczas w Katowicach nie organizowano tak dużej imprezy; imprezy która może być wizytówką i reklama miasta. Wiem, że ta konferencja może być poświęcona tematyce węgla, a gdzie mówić o węglu, jeśli nie w Katowicach. Staramy się, by wypaść jak najlepiej, by przedstawić wszystkie nasze atuty, by zapadła decyzja o organizacji tego wydarzenia w Katowicach. I myślę, że jesteśmy do tego znacznie lepiej przygotowani niż konkurent, czyli Gdańsk – skomentował wizytę przedstawicieli ONZ prezydent Katowic.
- Moja obecność jest podkreśleniem zdecydowanego wsparcia ze strony rządu dla Katowic, jako miasta organizatora COP24 – podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. - Jestem przekonany, że z doświadczenia naszego województwa i miasta Katowice zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia jest realne. Potencjał ludzki, potencjał miasta absolutnie licuje do tego, by to przedsięwzięcia organizować w Katowicach.
- Przyjechaliśmy do Katowic, by zbadać możliwości organizacji COP24 pod względem akomodacji przyjezdnych, sieci transportowej oraz całej infrastruktury – wyjaśniała dziennikarzom wysłanniczka ONZ; nie chciała jednak komentować szans Gdańska lub Katowic.
O tym, które z miast wygra rywalizację o organizację COP24 dowiemy się pod koniec tego roku. Wydarzenie, tak jak poprzednie organizowane w Polsce (w Poznaniu oraz w Warszawie) będzie finansowane z funduszy centralnych. Udział w finansowaniu przedsięwzięcia miasta-organizatora będzie minimalny.
Konferencje Stron (Conferences of the Parties), bo tak oficjalnie nazywają się szczyty klimatyczne organizowane są od 1995 r. Ostatni COP (21) zorganizowano w Paryżu. Ostatni COP (19) w Polsce miał miejsce w Warszawie. Konferowano od 11 do 22 listopada 2013 r. głównie na Stadionie Narodowym. Jego zorganizowanie kosztowało budżet centralny ok. 100 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.