Wystawę o życiu i dziele charytatywnym Matki Ewy - słynnej "świętej z Miechowic" obejrzeć będzie można przez dwa tygodnie od soboty (4 marca) w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Sobotni wernisaż w świętochłowickim muzeum o godz. 11, przy ul. Polaka 1, połączono z obchodami dnia diakonii, czyli posługiwania ubogim i potrzebującym w ramach Diecezjalnego Forum Diakonijneg. Celebrowany będzie też jubileusz 500-lecia Reformacji.
Uroczystość rozpocznie się w sobotę o godz. 10.00 nabożeństwem w kościele ewangelicko-augsburskim św. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach przy pl. Ks. Leopolda Raabego 1.
- Wystawa „Ubogim i cierpiącym ku pomocy. Matka Ewa - wiara i życie” ukazuje życie Ewy von Tiele-Winckler, zwanej Matką Ewą, która na przełomie XIX i XX wieku stworzyła jedno z największych dzieł miłosierdzia w Europie Środkowowschodniej - wyjaśnia Mariola Miklaszewska z Muzeum Powstań Śląskich. - Jej charytatywna aktywność doprowadziła do powstania żeńskiego diakonatu i zakładów opiekuńczych, gdzie niesiono pomoc ubogim, opiekowano się sierotami i wdowami, bezdomnymi i opuszczonymi - dodaje.
Wystawę o Matce Ewie pokazywano już z sukcesem w Muzeum Górnośląskim w niemieckim Ratingen a później w parafii ewangelicko-augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach, gdzie Matka Ewa urodziła się w 1866 roku i założyła swój zakład opiekuńczy Ostoja Pokoju.
Podczas wystawy koncertować będzie trio Jolanty Literskiej (śpiew, Tomasz Mucha - skrzypce elektryczne i akustyczne, Tomasz Bienek - gitara akustyczna i elektryczna). Zaspół zaprezentuje utwór pt. "Luterańskie nutki" w instrumentacji, nadającej muzyce ascetyczny i duchowy wymiar.
Prelekcję dla zebranych na wernizażu wygłosi Arkadiusz Kuzio-Podrucki z Centrum Kultury w Nakle Śląskim, historyk popularyzujący dzieje i genealogię śląskiej szlachty.
Matka Ewa była wnuczką Franza von Wincklera, górnośląskiego magnata przemysłowego, posiadacza kopalń i hut, współzałożyciela Katowic.
O świętej z Michowic czytaj więcej: Z nędzarzami wśród dymów i mgły
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.