Spółka Praire Mining oszacowała, że blisko 10 mln USD będzie potrzebnych do wykonania niezbędnych napraw i modernizacji istniejącej infrastruktury projektu wydobywczego Dębieńsko. Najwięcej bo 5,3 mln USD ma pochłonąć budowa stacji energetycznej i rozdzielni. Przypomnijmy, że w październiku 2016 r. Prairie Mining przejęła projekt od spółki NWR Karbonia.
Wysokość nakładów określono na bazie przeprowadzonej analizy. Odniesiono się w niej do zagadnień istotnych dla funkcjonowania kopalni, takich jak: kolej, drogi publiczne, energia elektryczna, woda.
- Przeprowadzone analizy potwierdzają, że istniejące połączenia drogowe i kolejowe, a także przyłącza energetyczne i wodne projektu Dębieńsko są bardzo dobrej jakości. Aby w pełni obsługiwać nową kopalnię, wymagają jedynie niewielkich nakładów finansowych na ich modernizację. Dysponujemy już niezbędną infrastrukturą, co pozwoli nam zaoszczędzić wiele milionów dolarów oraz uniknąć długiego procesu uzyskiwania pozwoleń i negocjacji z wykonawcami wymaganych przy tego typu projektach. Prace projektowe postępują bardzo szybko, a w najbliższych tygodniach planujemy publikację wyników scoping study – mówi Ben Stoikovich, prezes Prairie.
- Na świecie w tej chwili jest niewiele projektów budowy kopalni wysokiej jakości węgla koksującego, które już dysponują istniejącą infrastrukturą i są zlokalizowane tak blisko kluczowych odbiorców - dodaje.
Spółka oszacowała, że na modernizacje infrastruktury kolejowej trzeba będzie wydać ok. 3,6 mln USD. Kopalnia Dębieńsko, która prowadziła wydobycie do 2000 r., była połączona z krajową siecią kolejową. Zdaniem Prairie Mining, większość istniejącej infrastruktury kolejowej może być wykorzystana w projekcie. Minimalne nakłady inwestycyjne będą potrzebne na modernizację kopalnianej infrastruktury kolejowej, która w połączeniu z istniejącą krajową siecią kolejową, zapewni bezpośredni dostęp do odbiorców.
W kwestii dróg na pierwszy plan wysuwa się modernizacja wjazdu na teren kopalni. Wdług szacunków możeto kosztować ok. 0,4 mln USD. Spółka akcentuje, że kopalnia Dębieńsko jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A1 łączącej port w Gdańsku ze Śląskiem i biegnącej dalej aż do granicy z Czechami, gdzie łączy się z czeską autostradą D1. Dlatego istniejąca infrastruktura ma umożliwić transport ludzi i sprzętu.
Według Prairie Mining największe środki w obszarze infrastrukturalnym trzeba będzie zainwestować w budowę nowej stacji energetycznej i rozdzielni. Inwestycja ta ma kosztować 5,3 mln USD. Spółka informuje, że przez teren projektu przebiega linia 110 kV będąca częścią krajowej sieci energetycznej. Aktualne przyłącze 6 kV pozwala na pobór 13 MW energii, przy czym wkrótce mają być dostępne również dwie linie 110 kV pozwalające na pobór 25 MW. Umowa z Tauron Dystrybucja GZE, lokalnym dystrybutorem energii, przewiduje przyłączenie kopalni umożliwiające pobór do 30 MW. Jest to wystarczająca ilość, aby zaspokoić zapotrzebowanie kopalni na energię elektryczną przez cały okres produkcyjny.
Ostatnim z analizowanych elementów były dostawy wody. Stwierdzono, że konieczna będzie modernizacja istniejącego przyłącza. Powinno to kosztować ok 100 tys. USD. Zgodnie z danymi potwierdzonymi przez PWiK Czerwionka-Leszczyny, istniejąca magistrala wodociągowa zapewnia dostawy wody pitnej na poziomie 400 m3/dobę. Wstępne szacunki dla projektu Dębieńsko wskazują zapotrzebowanie na wodę na poziomie nie wyższym niż 350 m3/dobę.
- Dębieńsko znajduje się w regionie o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Fakt, że jeszcze kilkanaście lat temu działała w tym miejscu kopalnia oznacza, że konieczna jest w zasadzie tylko modernizacja istniejącego połączenia kolejowego, drogowego i przyłączy wodnego i energetycznego. Znacząco zmniejsza to potrzebne nakłady finansowe w stosunku do budowy od zera - mówi Mirosław Taras, członek kadry menadżerskiej Prairie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.