Bielizna z elementami chłodzącymi i specjalnym systemem wentylacji oraz dostosowana do trudnych podziemnych warunków odzież ochronna mają wkrótce znaleźć się na wyposażeniu ratowników górniczych. Innowacyjne ubrania mogą też monitorować kondycję ratownika w czasie akcji. O tych rozwiązaniach w portalu górniczym nettg.pl pisaliśmy w grudniu 2016 r.
Projekt badawczy, w ramach którego powstały prototypy zestawów bielizny i odzieży ochronnej dla ratowników górniczych, zrealizowało konsorcjum Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego oraz ZOSP RP Wytwórni Umundurowania Strażackiego w Brzezinach.
- Prototypowa odzież pomyślnie przeszła rozmaite testy, zarówno w ratunkach laboratoryjnych, jak i rzeczywistych, z udziałem ratowników górniczych. Obecnie jest na etapie atestacji; liczymy, że szybko uda się wprowadzić wynalazek do praktyki, jako osobiste, zasadnicze wyposażenie pracowników służb ratownictwa górniczego - powiedział PAP rzecznik CSRG Robert Wnorowski.
Intencją twórców nowej odzieży dla ratowników było stworzenie ubrań zapewniających bezpieczeństwo oraz oddawanie ciepła w celu zapobiegania przegrzaniu organizmu. Chodziło także o możliwość monitorowania stanu fizjologicznego ratownika w warunkach akcji w gorącym środowisku - stąd liczne testy, m.in. w specjalnej komorze klimatycznej, gdzie symulowano pracę ratowników w różnych warunkach, z wykorzystaniem sprzętu ochrony dróg oddechowych.
Konieczność opracowania specjalnej - chłodzącej i odpowiednio wentylowanej - bielizny dla ratowników wynika ze specyfiki podziemnych akcji ratowniczych, prowadzonych często w wysokiej temperaturze i w warunkach zagrożenia wybuchem. Obciążeni dodatkowo sprzętem ratownicy ponoszą bardzo duży wydatek energetyczny, co ich osłabia i naraża na wypadki, np. udar cieplny.
Dotychczas w celu odprowadzania nadmiaru ciepła z ciała stosowano kamizelki chłodzące, które jednak nie do końca spełniały swoje zadanie - były dla ratownika dodatkowym obciążeniem, chłodziły tylko przez jakiś czas oraz nie spełniały wszystkich wymagań w zakresie ochrony przed gorącem i płomieniem oraz tzw. elektrycznością statyczną. Realizowany przez konsorcjum badawcze projekt RESCLO służył stworzeniu bielizny i odzieży wierzchniej dostosowanej do potrzeb ratowników.
Efektem prac są dwa zestawy bielizny: z elementami chłodzącymi oraz z system wentylacji, a także wierzchnia odzież ochronna i urządzenie do pomiaru częstości skurczów serca. Ubrania mają poprawić warunki pracy służb ratowniczych. Zestaw został zgłoszony do Urzędu Patentowego w formie dwóch zgłoszeń patentowych i trzech zgłoszeń wzorów użytkowych. Został też nagrodzony m.in. na ubiegłorocznych targach wynalazczości w Brukseli.
Bielizna z elementami chłodzącymi ma formę koszulki z krótkim rękawem wraz ze standardowymi bokserkami. Do odprowadzania nadmiaru ciepła z ciała ratownika wykorzystano PCM (materiał przemiany fazowej) w formie makrokapsułek, które nie usztywniają koszulki i nie ograniczają możliwości odparowania potu do otoczenia. Dla wydłużenia działania i lepszego kształtowania odpowiedniego mikroklimatu pod odzieżą przez cały czas trwania akcji ratowniczej, zastosowano dwa rodzaje PCM, różniące się temperaturą przemiany fazowej - 32 i 37 stopni Celsjusza. Istotą takiej bielizny jest również sposób rozmieszczenia elementów chłodzących, umożliwiający odprowadzanie ciepła z tych części ciała, które ulegają największemu nagrzewaniu podczas wysiłku. Zadbano i o to, by elementy chłodzące nie były uciskane przez dodatkowe wyposażenie ratownika.
W bieliźnie z systemem wentylacji na wysokości od linii talii do linii łopatek znajduje się pięć pionowych kanałów, utworzonych przez odpowiednie zmarszczenie dzianiny. W tych kanałach umieszczono poliuretanowe rurki o stopniowanej wysokości, będące częścią konstrukcji wspomagającej chłodzenie organizmu ratownika. Rurka środkowa jest najdłuższa i pokrywa się z linią kręgosłupa. Rurki łączą się z kolejną, rozprowadzającą powietrze i łączącą cały ten układ chłodzenia ze źródłem powietrza chłodzącego: aparatem powietrznym lub butlą sprężonego powietrza. System pozwala na regulowanie wydajności i czasu chłodzenia.
Z bielizną zintegrowany jest pulsometr, czyli urządzenie do pomiaru częstości skurczów serca ratownika. Jest ona mierzona na wysokości klatki piersiowej za pomocą elektrod zintegrowanych z elastycznym pasem montowanym w bieliźnie. Informacje z pulsometru są transmitowane drogą radiową do będącego na wyposażeniu ratownika osobistego komunikatora, mocowanego na kasku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No super... tylko czemu patrząc na stroje ratowników z Niemiec, Chin, Turcji, odzież różni się tak diametralnie, by nie napisać rażąco... ??? czemu odzież np. nie jest z tkaniny kontrastowej, i proszę niech nikt nie pisze, że pod ziemią jest ciemno, to mają ciemne stroje ... bo od tego są odblaski itp. itd. - bardzo interesuje mnie sposób konserwacji i prania, bo tu jest chyba klucz do wszystkiego... ... odzież była badana jako nowa, czy np. po 20-30 cyklach używania w tym prania i suszenia... warto zorientować się co do testów odzieży np. straży pożarnej w USA ; uważam, że to kolejny 'kosztowy wymysł' za który zapłacą ...no właśnie kto ??? - czasem warto implementować to co już ktoś gdzieś wymyślił i śmiało wprowadzać zmiany tak by dostosować odzież do warunków krajowych... tu widzę zbroję i tyle... acha... jakie taśmy ??? do prania przemysłowego... czy tylko taśmy ??? które przy pyle i praniu schodzą jak skorupka z jajka...
Ja myślę że prawdziwe ratownictwo dopiero jest przed nami, a za z nami to już ich nie ma, po prostu wątroby tak długo nie funkcjonują.
Dzisiaj ratownictwo wygląda tak jak Ci dwaj na zdjęciu, prawdziwych ratowników praktycznie już nie ma !!!
Skoro ratownicy będą mieć takie ubranka to należy im się kolejny dodatek pieniężny
Święte słowa Kiedyś było harcerstwo teraz RSMFSratownictwa górnicze Dziecinada za ogromną kase
Nie ma 'wolnosci w internecie' posty są usuwane 'zaklejane są usta zwykłych gorników 'slizgaja' sie armia ludzi 'nieproduktywnych' na plecach ludzi co ciezko pracują dlatego na kopalni licz sam na siebie i na kolegow co cie nie zostawią w biedzie'
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.