- Biorąc pod uwagę zmienność warunków rynkowych w naszej branży, przedstawiliśmy zarówno scenariusz bazowy, zakładający wydobycie na poziomie średnio ok. 8,5 mln ton rocznie w latach 2017-2025, jak i scenariusz elastycznego rozwoju, zakładający średnioroczną produkcję w tym okresie na poziomie ok. 9,2 mln ton. Analiza otoczenia rynkowego skłania nas do realizacji scenariusza elastycznego rozwoju - tak o nowej strategii spółki mówi prezes LW Bogdanka Krzysztof Szlaga. O nowej strategii Lubelskiego Węgla pisaliśmy już w portalu górniczym nettg.pl.
Dodaje, że ogłoszona strategia to uszczegółowienie kluczowych celów dla Obszaru Wydobycie przedstawionych w strategii Grupy Enea, opublikowanej w październiku 2016 r.
- Podstawowymi filarami naszej strategii do roku 2025 będzie aktywne wykorzystanie synergii w obszarze wydobywczo-wytwórczym Kozienice-Bogdanka-Połaniec, jako kolejny etap procesu integracji w ramach Grupy Enea oraz podwojenie bazy naszych zasobów operatywnych - wyjaśnia prezes.
Przyznaje także, że dla spółki duże znaczenie mają innowacyjne rozwiązania. W jego opinii są one wpisane w DNA Bogdanki.
- Zamierzamy pozostać liderem efektywności i innowacyjnych rozwiązań w górnictwie, między innymi dzięki kontynuacji programu „Kopalnia Inteligentnych Rozwiązań” czy inicjatywom mającym na celu bardziej efektywną gospodarkę skałą płonną czy wykorzystanie wysokowydajnego kompleksu przodkowego. Planujemy także zrealizować, wspólnie z Grupą Enea, studium wykonalności projektu technologii zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej (IGCC)– stwierdza prezes Szlaga.
Menedżer odnosi się także do polityki dywidendowej Lubelskiego Węgla.
- W perspektywie średnio- i długoterminowej chcemy dzielić się wypracowywanymi zyskami z naszymi akcjonariuszami, przeznaczając do 50 proc. jednostkowego zysku netto na wypłatę dywidendy. Oczywiście naszym priorytetem, biorąc pod uwagę zmienne warunki rynkowe w naszej branży, jest zachowanie bezpieczeństwa finansowego i płynnościowego Spółki. Dlatego wysokość rekomendowanej dywidendy będzie przez nas każdorazowo wnikliwie analizowana – informuje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.