Poprawa jakości powietrza oraz efektywniejsze przetwarzanie odpadów w Krakowie - to niektóre z rezultatów, jakie ma dać współpraca MPO, Politechniki Krakowskiej i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ). Umowy w tej sprawie podpisano we wtorek (24 stycznia).
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Krakowie podpisało w swojej siedzibie dwa porozumienia. Zgodnie z pierwszym MPO wraz z Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej i małopolskim WIOŚ będą współpracować nad badaniami tych zanieczyszczeń, które zostały zebrane podczas oczyszczania ulic. Taka współpraca pomoże też ocenić, jak często w różnych rejonach miasta MPO powinno czyścić ulice wodą.
Zgodnie z drugim porozumieniem MPO i Politechnika Krakowska będą współpracować przy badaniach związanych ze zbieraniem odpadów, a także mają wdrażać nowe technologie przetwarzania śmieci. Wyniki umożliwią MPO osiągnięcie lepszych efektów ekologicznych i ekonomicznych.
- Cieszy nas współpraca z obiema instytucjami, ponieważ ich praca jest wysoko oceniana, a specjaliści tych instytucji posiadają rozległą, specjalistyczną wiedzę, która jest bardzo przydatna w takiej firmie jak nasza - powiedział prezes MPO Kraków Henryk Kultys.
- Dla Politechniki Krakowskiej współpraca z podmiotami gospodarczymi, jak również jednostkami samorządowymi jest bardzo ważna, ponieważ w trakcie tej współpracy uczelnia może realizować misję inżynierską, polegającą na służeniu społeczeństwu - powiedział rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior.
Powołując się na doniesienia medialne z Brukseli mówił, że w najbliższych latach należy się spodziewać rygorystycznej polityki UE w zakresie składowania odpadów i ich oddziaływania na środowisko.
- W tym zakresie w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mając tak wspaniałe jednostki samorządowe sądzę, że będziemy liderami w kraju z wdrażaniem nowych technologii, które umożliwią lepszą ochronę środowiska; z kolei dla naszych przyszłych inżynierów będą (MPO i WIOŚ) bardzo dobrym poligonem doświadczalnym - powiedział rektor.
Przedstawiciele tych instytucji podkreślili, że umowy są efektem trwającej już współpracy pomiędzy jednostkami, a dokumenty oficjalnie potwierdzają dotychczasową współpracę i gwarantują, że będzie ona kontynuowana.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.