Nie dojdzie do reaktywacji przedwojennej spółki Giesche SA i reprywatyzacji nieruchomości, które przed wojną należały do tej spółki. Działania podjęte przez prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Katowicach doprowadziły do delegalizacji i wykreślenia z KRS spółki Giesche SA – podała Prokuratura Krajowa na swojej stronie internetowej.
Sąd Najwyższy 19 stycznia 2017 r. po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej Giesche SA, oddalił ją.
Giesche była spółką zarejestrowaną przed 1 września 1939 r. Po wojnie mienie stanowiące własność spółki zostało w całości znacjonalizowane, za co Skarb Państwa wypłacił w latach sześćdziesiątych odszkodowanie (ok. 40 mln dolarów). Mimo tego reaktywowana spółka dochodziła swych praw do wielu nieruchomości na terenie Katowic. W 2005 r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód uwzględnił wniosek o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Giesche SA, wybrane zostały władze tejże spółki, a ona sama została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zaistniała wówczas obawa, że reaktywowana spółka na drodze sądowej będzie dążyć do zwrotu wielu nieruchomości położonych na terenie Katowic. Łączna kwota roszczeń majątkowych wobec Skarbu Państwa i Katowic mogła osiągnąć sumę kilkuset mln zł.
Prokuratura Okręgowa w Katowicach wniosła o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem o wpisie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Prokurator wniósł także o wykreśleniu spółki Giesche SA z Krajowego Rejestru Sądowego. Postanowieniami z 12 marca 2015 roku Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach uwzględnił wnioski złożone przez prokuratora.
Postanowienia te zostały zaskarżone przez przedstawicieli spółki Giesche SA. Orzeczeniem z 15 września 2015 roku Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił apelację spółki. Jej przedstawiciele wnieśli skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, która 19 stycznia 2017 r. została odrzucona.
Przypomnijmy, że Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na kary bezwzględnego pozbawienia wolności i wysokie grzywny 5 mężczyzn, którzy „posiadając kolekcjonerskie akcje spółki Giesche SA, nie informując organów państwa o prawdziwym charakterze tych akcji, zaczęli składać pozwy do sądów i wnioski do organów administracji domagając się zwrotu majątku spółki Giesche SA lub rekompensaty za to mienie”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.