Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wkrótce przedstawi projekt tzw. drugiej ustawy o innowacyjności, której głównym założeniem będzie podwojenie ulg podatkowych dla przedsiębiorców inwestujących w badania i rozwój - podał w piątek (20 stycznia) szef resortu Jarosław Gowin. Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego wyraził przekonanie, że obowiązująca od 1 stycznia pierwsza ustawa o innowacyjności, oraz nowe przepisy, nad którymi pracuje resort doprowadzi do "znaczącego zrealizowania w 2017 r. wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki - jednego z głównych filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego".
Według zapowiedzi Gowina nowa ustawa o innowacyjności, która powinna wejść w życie 1 stycznia 2018 r., będzie zawierać szereg dodatkowych instrumentów, na których uzgodnienie między ministerstwami zabrakło czasu podczas prac nad pierwszym dokumentem.
Najważniejszą zmianą ma być podwojenie ulg podatkowych dla przedsiębiorców angażujących się w działalność innowacyjną, inwestujących we współpracę z uczelniami i instytucjami naukowymi, oraz w badania i rozwój.
- Obecnie ulga ta wynosi 50 proc., a wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2018 będzie to 100 proc., czyli każdą złotówkę zainwestowaną we współpracę z nauką, w badania i rozwój przedsiębiorca będzie mógł sobie odpisać od podatku - podkreślił Gowin.
Ocenił, powołując się na styczniowy ranking najbardziej innowacyjnych państw świata opracowany przez agencję informacyjną Bloomberg, w którym Polska awansowała z 23. na 22. miejsce, że "nasz kraj powoli, ale pnie się pod względem innowacyjności w górę".
- Jestem przekonany, że w 2017 roku ten wzrost naszej pozycji będzie już skokowy, bo od 1 stycznia obowiązuje ustawa o innowacyjności firmowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju - zaznaczył Gowin.
Według szefa resortu nauki wzrost innowacyjności polskiej gospodarki jest możliwy, bo "po raz pierwszy od ponad 20 lat jest rząd, któremu udało się w kwestii innowacyjności wyrwać się z silosowości, resortowości ministerstw".
- Wszystkie projekty powstają w ścisłej współpracy między całym szeregiem ministerstw a resortem wiodącym, jakim jest ministerstwo rozwoju.
Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego, spółce zarządzającej tamtejszą specjalną strefą ekonomiczną, Gowin mówił, że jest ona jedną z tych instytucji w Polsce, w których w ciągu ostatniego roku wdrażane są najbardziej innowacyjne projekty.
- Efekty są już zauważalne w polskiej gospodarce. Nie udałoby się bez przekładania tych projektów na konkret, a to dokonuje się właśnie w takich instytucjach, jak KPT. To jest miejsce, w którym pod jednym dachem mieści się inkubator, powierzchnie biurowe, usługi szkoleniowe i doradcze - dodał minister.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.