Podpisana w ub. tygodniu przez prezydenta nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, która ułatwia pozyskiwanie metanu z likwidowanych kopalń, może m.in. pozwolić na zwiększenie przychodów ze zbywania metanu w procesie wygaszania kopalń - wskazuje Jastrzębska Spółka Węglowa.
W czwartkowym (15 grudnia) komunikacie Jastrzębska Spółka Węglowa przypomniała, że jej kopalnie dysponują zaawansowanymi systemami pozyskiwania i gospodarczego wykorzystywania metanu do produkcji energii. Wygaśnięcie ich koncesji (wraz z przekazywaniem do spółki restrukturyzacyjnej) wiązałoby się z likwidacją nowoczesnych instalacji, a metan wydzielałby się wprost do atmosfery.
Obowiązująca już nowelizacja, która powstała w Ministerstwie Energii uwzględniła, że prowadzone obecnie działania restrukturyzacyjne u większości przedsiębiorców górniczych zmierzają do nieodpłatnego zbywania zakładów górniczych bądź ich części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
W większości przypadków wiąże się to z koniecznością wygaszenia koncesji udzielanych ich wcześniejszym właścicielom - z reguły są to koncesje dotyczące wydobywania węgla kamiennego wraz z metanem jako kopaliną towarzyszącą.
Takie kopalnie często mają zaawansowane systemy pozyskiwania i gospodarczego wykorzystywania metanu - do produkcji energii. W chwili wygaśnięcia koncesji na wydobycie węgla traciły równocześnie możliwość wydobywania metanu z pokładów węgla. W praktyce wobec braku regulacji prawnych instalacje do odmetanowania były wówczas zamykane lub metan uwalniany był wprost do atmosfery. Dotychczasowe przepisy nie dawały możliwości wykorzystania metanu z likwidowanych zakładów górniczych bez uzyskania oddzielnej koncesji tzw. węglowodorowej.
W następstwie nowelizacji SRK nie musi już mieć koncesji na pozyskiwanie metanu. Ułatwi to pozyskanie i zagospodarowanie gazu, który wydziela się także wtedy, gdy kopalnia nie wydobywa już węgla.
Cytowany w czwartkowym komunikacie JSW prezes Tomasz Gawlik wskazał, że spółka była inicjatorem zmiany prawa. Zapewnił, że dla spółki, poza gospodarczym aspektem wykorzystania metanu jako surowca energetycznego, istotne są zapewnienie bezpieczeństwa sąsiednich zakładów górniczych oraz ochrona środowiska.
Spółka zaznaczyła, że zmiana ułatwi m.in. "pozyskiwanie i zagospodarowanie metanu z wygaszanych kopalń oraz zmianę dotychczasowej praktyki wynikającej z prowadzonego odmetanowania".
"Może pozwolić to zarazem na zwiększenie przychodów z tytułu zbywania metanu pozyskiwanego w trakcie procesów wygaszania kopalń" - wskazano w informacji.
"W naszych zakładach, które dysponują zaawansowanymi systemami pozyskiwania i gospodarczego wykorzystywania metanu do produkcji energii, wygaśnięcie koncesji wiązałoby się z likwidacją nowoczesnych instalacji, a metan wydzielałby się wprost do atmosfery. Z punktu widzenia prowadzonej przez JSW polityki w zakresie dbałości o środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo - zarówno własnych zakładów, jak i firm sąsiadujących - możliwość dalszego pozyskiwania metanu jest niezwykle istotna" - zaakcentował prezes JSW.
W przypadku JSW chodzi m.in. o nierentowną kopalnię Krupiński, o której przekazaniu do SRK do końca I kw. 2017 r. akcjonariusze spółki zdecydowali na początku grudnia br. Obecna koncesja na wydobycie tam węgla i metanu obowiązuje do 2030 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zgadzam sie, metan to jakby nie patrzec zawsze dodatkowe źródło pieniążków. JSW takiej okazji nie przepuści i dokona bardzo dobrej inwestycji.
Teraz tylko odpowiednio przygotować złoża metanu i zarabiać pieniądze. Mam nadzieję, że takie prawo zostanie odpowiednio wykorzystane. Mądre wydatki na przygotowanie infrastruktury dołowej, zwrócą się z dużą nawiązką. Powodzenia.