Od nowego roku na Szlaku Zabytków Techniki znajdzie się 6 nowych obiektów. Zaprezentowano je podczas konferencji podsumowującej 10 lat istnienia Szlaku, która odbyła się w łaźni łańcuszkowej zabytkowej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu, w środę (14 grudnia).
Początkowo Szlak Zabytków Techniki składał się z 29 obiektów. W ciągu dekady do sieci dołączyło 11, a 4 zostały wykluczone. Dziś jest ich 36, jednak od 1 stycznia 2017 r. liczba ta znowu wzrośnie. Szlak tworzyć będą aż 42 obiekty. Dołączą: Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, Muzeum Śląskie w Katowicach, Wieże KWK Polska w Świętochłowicach, osiedle patronackie KWK Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, Browar Zamkowy w Cieszynie oraz Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach.
– Jakość pamięta się o wiele dłużej niż każdy inny element oferty. Do Szlaku dołączy 6 obiektów znakomicie wykorzystujących dziedzictwo przemysłowe dla potrzeb turystyki i kultury. Posiadają odpowiednią infrastrukturę oraz w pełni gotową ofertę dla szerokiego grona odbiorców. Możemy być pewni, że znacząco wzmocnią ofertę Szlaku. Dodatkowo nasza współpraca z nimi przetestowana została podczas Industriady – podkreślił obecny na konferencji Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Przedstawiciele obiektów, które zasilą listę otrzymali z jego rąk symboliczną „plakietę” potwierdzającą przynależność do rozwijanego od dekady Szlaku. Wskazano też trzy obiekty, którym przyznano „żółtą kartkę”, oznaczającą, że mogą zostać wykluczone z listy.
- Z żalem przyjąłem brak jakiejkolwiek odpowiedzi czy też kontaktu ze strony spółki Rezonator, nowego właściciela EC Szombierki w Bytomiu. Mimo pisemnej oferty współpracy podmiot ten nie wyraził żadnego zainteresowania współdziałaniem w ramach Szlaku. Nie chcemy jednak w chwili obecnej wykluczać tego wyjątkowo cennego obiektu ze Szlaku. Zarząd Województwa Śląskiego będzie szczególnie wyczulony na dalsze losy tej industrialnej katedry – wyjaśnił Henryk Mercik.
Oprócz wspomnianej Elektrociepłowni, zagrożone są też: kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej oraz Huta Szkła Kryształowego „Zawiercie” w Zawierciu. W przypadku Ficinusa oznacza to potrzebę wdrożenia działań ulepszających ofertę w zakresie ekspozycji merytorycznej i recepcji zwiedzających, a w przypadku Huty Szkła także powrotu do regularnego udziału w organizacji Industriady. Od nowego właściciela Elektrociepłowni Szombierki, ale także samorządu miasta Bytom oczekiwane będą decyzje co do dalszej współpracy w ramach Szlaku.
Środową konferencję, po której zaplanowano m.in. dyskusję panelową, zwieńczyła uroczystość przyznania złotych i srebrnych Honorowych Odznak za zasługi dla Województwa Śląskiego. W towarzystwie dwóch radnych ceremonii tej dokonał przewodniczący Sejmiku Woj. Śląskiego Grzegorz Wolnik.
Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym, samochodowym szlakiem turystyczno-kulturowym, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Obecnie w jego skład wchodzi 36 obiektów. Szlak ten jest markowym produktem turystycznym prezentującym najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty przemysłowe w regionie śląskim. Obiekty znajdujące się na Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy. Właścicielami poszczególnych obiektów są samorządy lokalne, osoby prywatne, przedsiębiorstwa prywatne i państwowe.
W galerii: konferencja z okazji 10-lecia Szlaku Zabytków Techniki (zdjęcia: Bartłomiej Szopa – portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.