We wtorek (13 grudnia), w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, najbardziej charakterystyczny budynek w Katowicach będzie podświetlony w biało-czerwonych barwach – informuje oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
W ten sposób IPN i miasto Katowice pragną przypomnieć mieszkańcom Śląska o tragicznych wydarzeniach z 13 grudnia 1981 r.
Na Facebooku, w Internecie oraz w mediach regionalnych będzie realizowana kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności”, nawiązującą do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał wówczas również prezydent USA Ronald Reagan.
Również 13 grudnia w Katowicach rozpocznie się dwudniowa konferencja „Zbrodnie stanu wojennego. Aspekty prawne”. Jej podstawowym celem jest prezentacja wkładu pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej w ściganie zbrodni komunistycznych, popełnionych w okresie stanu wojennego. Zostaną przedstawione m.in. szczegóły śledztw prokuratorów IPN związanych z internowaniami, tłumieniem demonstracji i pacyfikacją strajków, weryfikacją dziennikarzy, stosowaniem tzw. „ścieżek zdrowia” oraz funkcjonowaniem wojskowych obozów internowania.
Pokazane zostaną również prawne i faktyczne przeszkody w ściganiu zbrodni komunistycznych popełnionych w tym okresie, kulisy śledztwa w sprawie pacyfikacji KWK Wujek i KWK Manifest Lipcowy, jak i działania Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach związanych ze stanem wojennym.
Dla upamiętnienia 35. rocznicy dramatycznych wydarzeń w kopalniach KWK Piast i Ziemowit, najdłuższych zorganizowanych w podziemiach kopalń strajków zorganizowanych spontanicznie przez górników po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku, w dniach 14-15 grudnia 2016 r. w Bieruniu odbędą się - z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i związkowych NSZZ Solidarność – uroczystości upamiętniające górniczy protest.
14 grudnia o godzinie 6.00 na cechowni odbędzie się uroczysta masówka. Następnie o godz. 10.00 z Ronda im. Strajku Górników KWK Piast wystartuje bieg uliczny „Ocalić od zapomnienia”. Trasa biegu zakończy się przed pomnikiem upamiętniającym ofiary stanu wojennego 1981 roku w KWK Wujek w Katowicach-Brynowie. W sztafecie pobiegną przedstawiciele różnych środowisk i profesji, politycy, znani sportowcy, młodzież, górnicy.
15 grudnia o godzinie 10.00 w Bieruniu w kościele pod wezwaniem Świętej Barbary odbędzie się msza w intencji wszystkich obecnych i byłych pracowników kopalni Piast. Następnie w Powiatowym Zespole Szkół o godzinie 12.00 uroczystą Akademią zakończą się obchody upamiętniające najdłuższy powojenny strajk w górnictwie, którym to załoga kopalni Piast sprzeciwiła się wprowadzonemu stanowi wojennemu w 1981 roku w Polsce.
Oficjalne uroczystości upamiętniające 35. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek rozpoczną się 16 grudnia 2016 r., o godz. 16.00 Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Św. (ul. Piękna 8, Katowice). Następnie o godz. godz. 17.15 odbędzie się przemarsz pod Krzyż Pomnik Górników przy kopalni Wujek. Na godz. godz. 17.30 zaplanowano uroczystość pod Krzyżem Pomnikiem, gdzie będzie miał miejsce apel poległych oraz składanie wieńców i kwiatów. Patronat nad tegorocznymi obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Archidiecezja Katowicka poinformowała portal górniczy nettg.pl o mszach, które zostaną odprawione z okazji rocznicy.
W czwartek, 15 grudnia, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawi w parafii św. Barbary w Nowym Bieruniu Mszę świętą w 35. rocznicę strajku pod ziemią górników kopalni Piast. Udział zapowiedzieli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z Prezydentem RP na czele. Początek mszy o godz. 10.00. Natomiast w piątek, 16 grudnia, w 35. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, metropolita katowicki będzie przewodniczył mszy za pomordowanych górników. Rozpocznie się ona o godz. 16.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach Brynowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wiecej info www mantraband pl
14 grudnia o godz 18 zespół MANTRA zaprezentuje teledysk do utworu "Najdłuższa szychta" upamiętniający najdłuższy strajk dołowy na kopalni KWK Piast.
Przecież według KOD-U platformy i nowoczesnej z petru na czele NIC ZŁEGO WTEDY SIĘ NIE DZIAŁO