Pierwszą ścianę wydobywczą w nowym złożu węgla koksującego Pawłowice 1 uruchomiono w kopalni Pniówek na początku grudnia. Inwestycję przygotowywano od dekady. Zapewnia dostęp do ok. 50 mln t surowca i wydłuża żywotność zakładu o przynajmniej ćwierć wieku.
O rozruchu ściany T2 w pokładzie 357/1 w złożu Pawłowice 1 poinformował z okazji tegorocznej Barbórki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej dyrektor kopalni Pniówek Krzysztof Zabój.
- Przed spółką otworzył się dostęp do 50 mln t najlepszej jakości węgla koksowego - powiedział dyrektor Zabój, dodając, że na nowym obszarze ekploatacja będzie miała bardzo ograniczony wpływ na powierzchnię terenu.
Starania JSW o udostępnienie nowego złoża Pawłowice 1 trwały od około 10 lat. W czerwcu 2012 r. minister środowiska udzielił spółce koncesji nr 3/2012 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Pawłowice 1. Obowiązuje ona do końca 2051 r.
Złoże Pawłowice 1 zalega na obszarze części gmin Pszczyna, Pawłowice, Suszec i w niewielkim stopniu pod terenem miasta Żory, w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni Pniówek. Ma 15,83 km kw. powierzchni. Zasoby przemysłowe udostępnione robotami górniczymi do głębokości 1140 m określone zostały na 79,99 mln t, zaś zasoby operatywne oszacowano na 54,3 mln t. Przewidywano też możliwość udostępnienia i zagospodarowania głębszych zasobów zalegających od 1140 m do 1300 m. Łączna zasobność do najgłebszych poziomów złoża wynosi aż 90,6 mln t.
Projekt zagospodarowania określa, że do głębokości 1140 m zagospodarować można jednocześnie 6559,23 mln m sześc. metanu.
Złoże Pawłowice 1 składa się w całości z węgli koksowych, w zdecydowanej większości typu 35 (78 proc. zasobów przemysłowych).
Przy wydobyciu wykorzystana zostanie infrastruktura techniczna kopalni Pniówek w zakresie przewietrzania wyrobisk, systemu odstawy urobku, systemu transportu pionowego urobku, systemu przeróbki mechanicznej węgla, systemu odwadniania. Udostępnienie i zagospodarowanie zasobów złoża do głębokości 1140m, przyczyni się do wydłużenia żywotności kopalni Pniówek o ok. 25 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pawle uwierz na słowo ,że siedzimy na urlopach BEZPŁATNYCH w SRK i nie mamy z czego żyć, a emerytury z tego nie będą wyższe. Obiecali nam ,że szybko odejdziemy a trwa to już trzy miesiące i końca nie widać. PORAŻKA na całego !!!
Górnicy z Jas-Mosu - uwierzcie na słowo, że 90% górników z innych kopalń chciało by mieć taki "problem" jak wy... Im dłużej fedrujecie tym lepsze będą wasze emerytury.
ściana T2???? A nie czasami PW2???
Co mnie to obchodzi, że jesteście 3 miesiąc na urlopach. Idź się zapytaj ministra Tobiszowskiego.
Wlasnie do górników na KWK MAkoszowy jedzie Pani Ewa Kopacz. Jedzie dogadać sie ze zwiazkowymi judaszami, ktorzy zrobia wszystko by uratować swoje firmy zewnętrzne.
Bardzo dobrze ,że młodzi gdzie będą mieli fedrować, ale KIEDY W KOŃCU NAS STARYCH Z Jas_mosa PÓSZCZĄ NA OBIECANE URLOPY GÓRNICZE BO CZEKAMY JUŻ TRZECI MIESIĄC !!!
Trochę dżiegciu do tej beczki miodu ... związkowcy z Jedności w JSW podali zarząd do prokuratury za wypłacenie barbórki w ratach , pomimo podpisanego porozumienia w tej sprawie , Jedność tłumaczy to tym że oni nic nie podpisywali info na j-bie online
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Jsw to aktualnie jedna z najlepszych społke produkujaca wegiel koksowy w takiej ilosci w europie
No i bardzo dobrze, jsw ma przed soba wiele lat fedrowania, nowe złoza oraz ich łatwa dostepnosc to podstawa