Jeżeli związkowcy z JSW występują z żądaniem renegocjacji zawartego w ub. roku porozumienia o zawieszeniu pewnych świadczeń, to jest to informacja, że działania Ministerstwa Energii przyniosły skutek - ocenił w środę (7 grudnia) szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski (PiS).
Zwrócił uwagę, że Jastrzębska Spółka Węglowa, na giełdzie "stała się hitem", podczas gdy jeszcze niedawno określano ją jako "spółkę śmieciową".
We wtorek związkowcy z JSW wystąpili do zarządu firmy z wnioskiem o renegocjowanie zawartego jesienią ub. roku porozumienia, zawieszającego na trzy lata wypłatę niektórych świadczeń pracowniczych. Porozumienie ma przynieść w sumie ok. 2 mld zł oszczędności w ciągu trzech lat. To jeden z elementów programu naprawczego spółki.
- O czym to świadczy? Jeśli związkowcy, którzy wcześniej godzili się na to, żeby ich płace były dla dobra firmy ograniczone, dzisiaj występują z taką informacją, to jest informacja dla nas wszystkich, że działania ministra Tchórzewskiego przyniosły skutek. Jastrzębska Spółka Węglowa w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy obecnego roku stała się czempionem światowym. Jej wartość na giełdzie wzrosła o ok. tysiąc procent - mówił Tchórzewski w Polsat News.
Minister zauważył, że jeśli miałoby dojść do wycofania porozumienia, to musiałyby wystąpić z takim żądaniem wszystkie reprezentatywne związki zawodowe. - Jeżeli jeden związek występuje, to nie ma to skutków prawnych - powiedział.
Minister przypomniał, że Komisja Europejska zgodziła się na pomoc publiczną w celu doprowadzenia polskiego górnictwa do rentowności. Według niego 1/3 kopalń to już się udaje.
Zapytany, ile kopalń będzie wygaszanych, uzależnił to od tego, ile kopalń będzie potrafiło osiągnąć zysk. - Nie wiem, to trudno powiedzieć w tej chwili. Wiadomo, że dzisiaj w momencie negocjacji z KE, cztery kopalnie zostały określone jako kopalnie nierentowne. Jedną z tych kopalń była kopalnia Krupiński, wobec której decyzja już została podjęta, że ta kopalnia przechodzi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i dzięki temu - to jest w JSW - ci, co mają pieniądze zaczęli kupować akcje i ocenili, że zrobiliśmy bardzo dobrze - zaznaczył.
- Dzisiaj mogę głośno powiedzieć: rząd Prawa i Sprawiedliwości, Ministerstwo Energii, którym kieruję, doprowadziło do tego, że Komisja Europejska zatwierdziła 8 mld zł pomocy, żeby żaden górnik w trakcie restrukturyzacji górnictwa nie został zwolniony - dodał.
Minister pytany był również o ustawę o zgromadzeniach. W jego ocenie nie jest ona ograniczeniem demokracji.
- Ma podstawowe zalety takie, żeby burd nie było w trakcie zgromadzeń. Jeżeli się ustala, że jedno zgromadzenie od drugiego powinno być oddalone przynajmniej o sto metrów, to czy jest to ograniczenie demokracji? (...) Zarzut jest śmieszny. To jest kwestia tego typu, że zgromadzenia to jest manifestacja poglądów. I jeżeli oddzielimy dwa zgromadzenia o różnych poglądach od siebie, to porządek może być prędzej zachowany - mówił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
JSW winna jest za dwa lata deputat węglowy dla emerytów i rencistów Rencista po 25 latach pracy to schorowany człowiek,a służba zdrowia ma wiele do życzenia Te pieniądze zablokowane przez spółke bolkuje wydatki emerytom na zdrowie ,często zabiegi -to są prawa nabyte i jeżeli się chwalą sukcesami to dlaczego nie spełnią oczekiwań? Emeryt ma określony czas i to jest b dziwne ze tego nie wiedzą odpowiedzialni za spółke .
Powiedzcie mi tylko dlaczego do makoszów i rybnika jedzie pani ex-premier Ewa Kopacz? dlaczego PO i PSL ktore doprowadziły do upadku śląskich kopalń, jada teraz mamić górników?
Fakt, sukces JSW to efekt bardzo silnej pracy no i konkretnych działań. samo zasypanie dziury budżetowej po krupczoku kosztowało 900 milionów
Wielkie podziekowania naleza sie prezesowi gawlikowi ktory uratował społke
Dlatego ci co kupili wczesniej akcje jsw to teraz maja zaciesz, bedzie dobra dywidenda
JSW to chyba najlepszy przyklad reformy w pełnej krasie, społka od otarcia się o bankróctwo wyszła na prostą z praktycznie 900% zyskiemPrzez osiem lat koalicja PO-PSL doprowadziła górnictwo do ruiny. Oddano branżę PSL?! Dopiero po wyborach okazało się w jak tragicznej sytuacji są spółki węglowe. Jak była koniunktura Platforma zamiast restrukturyzować i inwestować w rozwój kopalń drenowała spółki – na przykład podczas wejścia JSW na giełdę całość wpływu z akcji – pięć miliardów złotych!!! – przejął Skarb Państwa. I co się z tymi pieniędzmi stało?
JSW to chyba najlepszy przyklad reformy w pełnej krasie, społka od otarcia się o bankróctwo wyszła na prostą z praktycznie 900% zyskiem