Obchodząca stulecie istnienia rybnicka kopalnia Jankowice była gospodarzem tegorocznej Barbórki Polskiej Grupy Górniczej. Piątkowe (2 grudnia) uroczystości rozpoczęły się od uczczenia minutą ciszy pamięci górników, którzy zginęli we wtorkowej katastrofie w kopalni Rudna należącej do KGHM.
Wśród gości przybyłych na tę uroczystość, zorganizowaną w hali MOSiR w Rybniku – Boguszowicach, byli premier Beata Szydło, minister energii Krzysztof Tchórzewski i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Grzegorz Tobiszowski.
Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odegraniu hymnów – państwowego i górniczego zebranych przywitał prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. Prezes przypomniał, że możliwość świętowania Barbórki po raz pierwszy w Polskiej Grupie Górniczej jest efektem ogromu pracy, którą trzeba było wykonać, aby zapobiec upadłości Kompanii Węglowej oraz destabilizacji setek firm okołogórniczych zatrudniających ponad 130 tys. pracowników.
- Ten sukces nie byłby możliwy bez pracowników Polskiej Grupy Górniczej. W trudnych dniach rozmów, wykazaliście się ogromną odpowiedzialnością za firmę (…) Po raz kolejny pokazaliście, że górnicy to ludzie twardzi, pracowici i odpowiedzialni, którzy dla wspólnego dobra są gotowi na wyrzeczenia i kompromis – mówił prezes, wskazując, że PGG nie powstałaby bez współpracy ze stroną społeczną, osobistego zaangażowania premier Beaty Szydło oraz ministrów Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego.
Prezes, przypominając przekształcenia organizacyjne zainicjowane w bieżącym roku w PGG zwrócił uwagę, że jest to początek bardzo trudnej drogi do zapewnienia stabilnych miejsc pracy. Poinformował również, że Polska Grupa Górnicza do końca 2017 r. zamierza wydać na inwestycje ok. 900 mln zł.
Po prezesie Rogali głos zabrała premier Beata Szydło.
- Nie będzie silnej gospodarki bez silnego gónictwa. (...) Chcemy, aby polski węgiel był synonimem rozwoju i nowoczesności - powiedziała premier. Zapowiedziała też, że jej rząd będzie konsekwentnie realizował program modernizacji i zmian w branży.
- Mój rząd nigdy nie pozwoli na to, by niszczono polskie górnictwo - zadeklarowała.
Premier na zakończenie wystąpienia podziękowałą górnikom i złożyła im życzenia.
- Dziękuję za Waszą pracę i życzę Wam, by Wasze rodziny nigdy nie musiały czekać na Wasz powrót w strachu.
W czasie uroczystości głos zabrał minister energii Krzysztof Tchórzewski, który przypomniał, że program restrukturyzacji dla polskiego górnictwa został zaakceptowany przez Komisję Europejską.
- Naszym wspólnym wysiłkiem udało się ten proces skutecznie przeprowadzić - powiedział szef resortu energii, po czym odniósł się do przyszłości energetyki węglowej w Polsce.
- Będziemy budować nowe elektrownie, oparte o nowoczesne technologie. Będą to elektrownie węglowe - zapowiedział. Dodał, że Polska ma już akceptację KE dla stworzenia rynku mocy opartego na węglu kamiennym.
- Będziemy liderem w nowoczesnej energetyce węglowej. Będziemy pierwsi w Europie jeśli chodzi o czyste technologie węglowe - stwierdził szef resortu energii.
Po wystąpieniach premier Szydło i minister Tchórzewski wręczyli odznaczenia państwowe i branżowe.
W galerii: Uroczystości barbókowe Polskiej Grupy Górniczej. Rybnik-Boguszowice, 2 grudnia 2016 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Górnictwo niszczy polskę, bo wszyscy muszą do tego dopłacać. Należy prywatyzować i likwidować.
Nareszcie ktos w tym gornictwie wział sie za powazne zmiany, przestajemy byc uzaleznionymi od widzi misie zwiazkow zawodowych
Szczerze mowiac to nie rozumiem o co ten lament, przeciez górnicy i tak maja zapewnioną najlepsza ochronę socjalną w dziejach
Grunt ze górnicy nie straca roboty, mozliwosc przejscia na urlop górniczy w tak młodym wieku to swietna możliwosc
Ja tam mysle ze barbórka jest udana. wreszcie zaczęło sie dziać coś w gornictwie na poważnie. Wreszcie jest opcja wyjscia z wiecznych kłopotów finansowych branży górniczej. Zobaczycie ze za rok to połowa zakładów będzie dochodowa
Obecnie górnicy mają sie sto razy lepiej niz stoczniowcy, na pewno maja znacznie lepsza ochronę od rządu
No i wreszcie jest opcja aby sektor górniczy zaczął być dochodowym, pozbywamy sie trupiarskich zakładów i zwiazkowych układów
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
A do Makoszowy przyjedzie ogłosić DOBRĄ NOWINĘ, GÓRNICY CZEKAJĄ na szydło