W tym roku przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Na Śląsku zaplanowano szereg wydarzeń upamiętniających związane z tym wydarzeniem. Ich organizatorzy mówili o nich podczas niedawnej konferencji prasowej zorganizowanej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy kopalni Wujek w Katowicach.
Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z obchodami są uroczystości upamiętniające pacyfikację kopalni Wujek. Rozpoczną się one 16 grudnia o godz. 13 finałem Biegu Dziewięciu Górników, kiedy to pod Krzyż Pomnik przebiegnie około 400 uczniów wraz z opiekunami z 40 szkół województwa śląskiego.
- Ten bieg, to dla nas najważniejsze wydarzenie. Kiedy to uczniowie 40 szkół, o godzi. 13 pojawią się pod pomnikiem poległych górników. Z każdej z tych szkół biegnie 9 uczestników w koszulkach z podobiznami tych górników. Jest to niejako też podziękowanie dla społecznego komitetu za te wszystkie godziny pracy z młodzieżą. To dla nas element bardzo emocjonalny – wyjaśnił dyrektor ŚCWiS Robert Ciupa.
Sponsorem biegu jest Narodwe Centrum Kultury, a partnerem Narodowy Bank Polski. Oficjalne obchody rozpoczną się o godz. 16 Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Św. (ul. Piękna 8, Katowice). Następnie o godz. godz. 17.15 odbędzie się przemarsz pod Krzyż Pomnik Górników przy kopalni „Wujek”. Na godz. godz. 17.30 zaplanowano uroczystości pod Krzyżem Pomnikiem (ul. Wincentego Pola, Katowice).
Tego samego dnia o godz. 20.30 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się koncert z okazji 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.
Tegoroczne obchody rocznicy pacyfikacji Kopalni w 1981 roku zostały objęte patronatem honorowym prezydenta RP - Andrzeja Dudy.
Dzień później w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się premiera spektaklu „Wujek 80 (Czarna Ballada)”. Spektakl powstaje w koprodukcji z ŚCWiS oraz Instytucją Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów. Partnerem spektaklu jest Opera Śląska w Bytomiu.
Również 17 grudnia o godz. 17:30 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zaplanowano koncert, który – jak podkreślają organizatorzy – adresowany jest głównie do młodzieży, aby przekazać im wiedzę o wydarzeniach roku 1981.
Wystąpią m.n. Ania Rusowicz, Mesajah, Sebastian Riedel i Cree, Paweł Kukiz, Dariusz Majelonek oraz Tadeusz Polkowski. To wydarzenie, zorganizowane przez: Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek, Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Solidarności oraz IPN zostało objęte honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów – Beatę Szydło. Sponsorami koncertu są: Tauron Polska Energia oraz PGNiG.
Podczas czwartkowej konferencji Mariusz Siembiga, zastępca dyrektora oddziału Narodowego Banku Polskiego w Katowicach poinformował też, że NBP wyemituje z okazji 35. rocznicy pacyfikacji kopalni specjalną srebrną monetę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Aaaa to tu się Judasze z Solidarności zaszyli!!!!. Aż mdli o ich widoku! Prawdziwi Bohaterowie Wujka przewracają się teraz w grobie.