Węgiel eksploatowany w kopalni Ruda w ruchach Bielszowice w pokładach grupy 500 i Halemba w pokładach 502 oraz 418 charakteryzuje się bardzo niską zawartością popiołu poniżej 4 proc. i fosforu w przedziale 0,008 proc. - 0,02 proc. - podkreśla MICHAŁ PIECHA, dyrektor zespolonej kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej.
W trzeciej dekadzie listopada nastąpiło połączenie ruchów Pokój i Bielszowice pod ziemią. Jak dalej będzie przebiegała restrukturyzacja zespolonej kopalni Ruda?
Jednym z procesów restrukturyzacji jest skierowanie urobku z ruchu Pokój na ruch Bielszowice poprzez wykorzystanie ciągu wyrobisk górniczych. Kierownictwo kopalni wyznaczyło ciąg niezbędnych wyrobisk górniczych, którymi będzie prowadzony transport urobku i dodatkowo zaplanowało do wydrążenia m.in. pochylnię odstawczą w pokładzie 418. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem odstawy urobku. W początkowym okresie ruch Bielszowice przejmie 7 tys. t urobku na dobę. W ciągu krótkiego okresu ilość ta ma wzrosnąć do 9,1 tys. t. Połączenie, które mamy już za sobą, pozwoliło na uruchomienie całego procesu związanego z restrukturyzacją ruchu Pokój. W jego ramach zaprzestaniemy ciągnięcia urobku szybem Wanda i zatrzymany zostanie ruch zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Oba te podmioty wraz z szybem Otylia oraz bocznicą kolejową, terenem zwałów górniczych i innymi zbędnymi terenami zostaną przekazane do SRK.
Pozostaje kwestia ruchu Halemba. Czy jest planowane jego podziemne połączenie z ruchem Pokój? A może jednak ruch ten czeka likwidacja?
Kolejnym etapem procesu restrukturyzacji kopalni Ruda będzie przeprowadzenie restrukturyzacji ruchu Halemba. Przez lata kopalnia Halemba koncentrowała swoje główne wydobycie poprzez prowadzenie eksploatacji w obszarze Halemba I, tj. w północnej części obszaru górniczego. W związku z tym, że w tej części obszaru złoże węgla uległo w znacznym stopniu sczerpaniu, w kolejnych latach wydobycie będzie się koncentrowało w obszarze Halemba II. Znajduje się tam filar po byłej elektrowni Halemba, pod którym w przyszłości kopalnia zaplanowała eksploatację węgla w pokładzie 405 w partii L. Charakteryzuje się on bardzo dobrymi parametrami i znajduje się pod terenem mało zurbanizowanym.
Obecnie w celu udostępnienia pokładu 405 w partii L prowadzone jest drążenie przekopu. Następnie zaplanowane zostały prace związane z drążeniem wyrobisk przygotowawczych, udostępniających i eksploatacyjnych. Uruchomienie pierwszej ściany w pokładzie 405 w partii L będzie miało miejsce pod koniec 2018 r. W początkowym okresie prowadzenia eksploatacji w tym pokładzie urobek zostanie skierowany na ruch Halemba. Po zakończeniu eksploatacji w ruchu Pokój, wykonaniu dodatkowych wyrobisk w ruchu Halemba i modernizacji zakładu mechanicznej przeróbki węgla w ruchu Bielszowice, całe wydobycie z Halemby zostanie przekierowane do Bielszowic.
Połączenie pomiędzy tymi ruchami oraz przekierowanie całego urobku pozwoli na przeprowadzenie restrukturyzacji ruchu Halemba. Będzie ona polegała na zakończeniu ciągnięcia urobku szybem Grunwald III, zatrzymaniu ruchu zakładu mechanicznej przeróbki węgla, a następnie jego likwidacji. Ponadto po dokonaniu odpowiednich inwestycji będzie można zmienić funkcję szybu Grunwald III z wdechowego na wentylacyjno-podsadzkowy i przystąpić do likwidacji szybu Północnego I i Północnego II. Te działania uważamy za niezbędne dla poprawy funkcjonowania ruchu Halemba i poprawy wyników ekonomicznych kopalni Ruda.
Kopalnia eksploatuje m.in. węgiel niskofosforowy, na który jest spore zapotrzebowanie na rynku. Nie były to do tej pory duże ilości. Czy istnieje plan zwiększenia jego produkcji?
Węgiel eksploatowany w kopalni Ruda w ruchach Bielszowice w pokładach grupy 500 i Halemba w pokładach 502 oraz 418 charakteryzuje się bardzo niską zawartością popiołu poniżej 4 proc. i fosforu w przedziale 0,008 proc. - 0,02 proc. I właśnie takiego węgla poszukują koksownie do produkcji koksu niskofosforowego o specjalnych właściwościach. Dlatego m.in. w 2017 r. w ruchu Halemba planowane jest otwarcie kolejnej ściany w pokładzie 418, dzięki czemu kopalnia zwiększy produkcję węgla niskofosforowego.
Ruch Bielszowice dla zaspokojenia tych potrzeb planuje w tym czasie eksploatować pokłady grupy 500. Obecnie zakończyła się inwestycja polegająca na zbudowaniu nowego zbiornika węgla surowego oraz modernizacji już istniejącego zbiornika, co pozwala osobno gromadzić węgiel o szczególnych parametrach jakościowych i chemicznych przed procesem wzbogacania. Obecnie w głównej mierze wydobywamy węgiel typu 34.2 i 35. Jego parametry nie spełniają wymogów groszków ekologicznych. Jednak znaleźliśmy potencjalnych odbiorców naszego groszku, który przy swojej bardzo niskiej zawartości popiołu i innych pierwiastków, w tym fosforu, doskonale nadaje się do zastosowań w przemyśle chemicznym.
Coraz trudniej jest o dobrą firmę zewnętrzną, której można by powierzyć prowadzenie robót. Jak kierownictwo kopalni widzi kwestie kadrowe w perspektywie najbliższych miesięcy, bo odejścia z przyczyn naturalnych z pewnością będą kontynuowane. Czy wsparcie zewnętrzne będzie konieczne?
Program restrukturyzacji polskiego górnictwa trwa od wielu lat. Jego wprowadzenie wiązało się z tym, że niektóre prace na dole lub powierzchni będą wykonywane przez firmy zewnętrzne. Długoletnia współpraca oraz stawiane przez kopalnię wymagania wobec podmiotów zewnętrznych spowodowały, że firmy zewnętrzne chcące z nami współpracować, muszą posiadać specjalistyczny sprzęt, urządzenia, maszyny oraz wykwalifikowanych pracowników do poszczególnych prac.
Wykorzystywanie firm zewnętrznych do robót górniczych jest i będzie nieodzowną częścią funkcjonowania zakładów górniczych. Odejścia pracowników z przyczyn naturalnych są utrudnieniem dla pracodawcy, lecz utworzenie kopalni zespolonej Ruda umożliwia jej kierownictwu lepiej wykorzystywać zasoby ludzkie. W zależności od potrzeb do danego ruchu kierowani są pracownicy o określonych kwalifikacjach uzupełniając często braki kadrowe powstałe na skutek odejść z przyczyn naturalnych. Jest to ciągły proces reorganizacji i restrukturyzacji, który na bieżąco prowadzimy w trosce o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy i realizacji zadań.
Jakie są plany kierownictwa kopalni w zakresie dalszej poprawy warunków pracy?
Rozbudowujemy drogi transportu kolejek szynowych podwieszanych do jazdy ludzi. Chcemy doprowadzić infrastrukturę do takiego stanu, aby do wszystkich ścian i przodków załoga mogła dojeżdżać kolejkami. Rozwiązanie to zmniejsza uciążliwość pracy, poprawia efektywność oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków. Inwestujemy również w urządzenia chłodnicze w celu obniżenia temperatury, poprawy warunków klimatycznych w rejonach oddziałów wydobywczych i robót przygotowawczych.
W chwili obecnej w ruchu Bielszowice działają urządzenia klimatyzacji grupowej, ponadto na wszystkich ruchach stosowane są chłodziarki lokalne. W przyszłości chcielibyśmy zainwestować w klimatyzacje grupowe. To pozwoli na poprawę warunków w konkretnych wyrobiskach na dole kopalni, a więc tam, gdzie występują pogorszone warunki klimatyczne związane z przekroczeniem temperatury. W celu zwiększania świadomości pracowników w zakresie zagrożeń występujących na ich stanowiskach pracy, staramy się zapewnić wysoki poziom szkoleń okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Proszę jak Pan dyrektor dba o swój wizerunek szkoda, że nie dba o niego w pracy