„Narracje górnicze z terenu Zabrza. Kopalnia to je do mie wszystko” - oto tytuł książki powstałej w efekcie realizacji projektu naukowo-badawczego. Składa się na nią 100 wypowiedzi.
Badacze biorący udział w projekcie nawiązywali kontakty z pracownikami kopalń działających na terenie miasta oraz z górnikami zatrudnionymi w zakładach w innych miastach, a mieszkających na terenie Zabrza. Dotyczy to zarówno emerytów, jak i czynnych zawodowo. Badacze dotarli do górników czynnych jeszcze kopalń (Makoszowy, Siltech, Bielszowice, Budryk, Halemba, Sośnica, Szczygłowice, Nowy Wirek) i tych, w których już dawno zakończono wydobycie (Mikulczyce, Rokitnica, Pstrowski, Concordia, Zabrze, Ludwik, Gliwice, Dębieńsko). Badanie objęło także tych zabrzańskich górników, którzy wyjechali do Niemiec (10), a wcześniej mieszkali lub/i pracowali w Zabrzu.
Całość ujrzała światło dzienne dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe, priorytet: Kultura ludowa i tradycyjna” oraz miasta Zabrze.
W piątek (2 grudnia) o godz. 17.00, w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza, ul. Wolności 408 w Zabrzu odbędzie się promocja książki. Swoja obecność zapowiedzieli autorzy i górnicy, którzy wzięli udział w wywiadach, a także recenzenci: prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek oraz ks. prof. Jerzy Myszor.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.