Akcja związana z ratowaniem zabytkowych obiektów z kopalni Kazimierz-Juliusz zbliża się już ku końcowi. 6 grudnia w Pałacu Schoena w Sosnowcu ma odbyć się uroczystość przekazania nowym opiekunom historycznych orłów, figury św. Barbary i godła górniczego - poinformował portal górniczy nettg.pl Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Przypomnijmy, że akcję ratowania tych obiektów zainicjowały redakcje portalu górniczego nettg.pl i Trybuny Górniczej. Dzięki naszym staraniom sprawa stała się głośna i podjęto działania, które sprawiły, że obiekty cenne pod względem historycznym, jak i patriotycznym uciekły przed wodą, która już od kilku tygodni zalewa wyrobiska ostatniej kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. W akcji ratowania płaskorzeźb i figurki uczestniczyli: konserwator sztuki Aleksander Harkawy z Katowickiego Domu Sztuki oraz byli pracownicy kopalni na czele z głównym inżynierem wentylacji Leszkiem Trzcińskim.
Prace związane z demontażem obiektów rozpoczęły się 17 września br. Do wywiezienia na powierzchnię wytypowano orły z 1926 i 1927 r., godło górnicze z 1906 r. oraz figurę św. Barbary wraz z kapliczką. Obiekty opuściły wyrobiska 7 października br. Kilkadziesiąt godzin później cześć dołowa kopalni została zamknięta.
W przekazaniu zabytków będą uczestniczyć: poseł Ewa Malik, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, przedstawiciele kopalni oraz SRK. Zabytki mają zostać powierzone nowym opiekunom przez reprezentantów pracowników Kazimierza-Juliusza.
Uchwałą zarządu SRK orły, godło górnicze oraz figura św. Barbary wydobyta z poziomu 123 m trafią do Muzeum Schoena. Druga figurka patronki górników już trafiła do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sosnowcu.
Do muzeum trafią także: księga pamiątkowa, kartoteki pracownicze, księga pracownicza z 1908 roku, połowa koła szybowego i plany budynków kopalnianych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.