"Pamięci pracowników kopalni Niwka-Modrzejów. Szczęść Boże" – taki napis widnieje na lampie górniczej, która w ubiegłym tygodniu stanęła przy ul. Wojska Polskiego w Sosnowcu. Ulokowano ją tuż przy wjeździe do Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, który powstał na terenach po kopalni zlikwidowanej w 1999 r.
Lampa liczy blisko 4 m i ma przypominać o górniczych tradycjach dzielnicy Niwka i przemysłowym rodowodzie miasta. To nie jedyny sposób w jaki władze miejskie uhonorowały górników wydobywających węgiel w tym rejonie Sosnowca. Nie tak dawno wybudowane rondo, u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Tuwima, Konstytucji i Wygoda, otrzymało nazwę Kopalni Niwka-Modrzejów.
Lampa, która stanęła w dzielnicy Niwka jest taka sama, jak ta, którą w sierpniu br. ustawiono na placu Victora Viannaya w Czeladzi.
Najnowszy symbol górniczej historii Sosnowca zostanie oficjalnie zaprezentowany w sobotę (3 grudnia) podczas obchodów barbórkowych.
Początki Niwki-Modrzejów sięgają 1833 r. Wówczas założono kopalnię pod nazwą Jerzy. W dwudziestoleciu międzywojennym miała miejsce znaczna rozbudowa zakładu. W 1928 r. nazwę zmieniono z Jerzy na Niwka, a w lipcu 1945 r. połączono ją z kopalnią Modrzejów. W latach 1958-1973 zakład został zmodernizowany. W 1993 r. kopalnia została włączona w struktury Katowickiego Holdingu Węglowego. W 1999 r. zapadła decyzja o jej likwidacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Super inicjatywa:)))