REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
27 listopada 2016 14:00 Trybuna Górnicza : : autor: Bartłomiej Szopa 11.1 tys. odsłon

Szkody górnicze, czyli zjawisko nieuniknione

Kopalnia prowadzi eksploatację górniczą na podstawie koncesji oraz obowiązującego planu ruchu, a eksploatacja górnicza może generować wstrząsy odczuwalne na powierzchni przez mieszkańców
fot: Maciej Dorosiński/ARC

Nie jest niczym zaskakującym stwierdzenie, że mieszkanie na terenach objętych działalnością górniczą niesie ze sobą niekiedy wyraźne niedogodności. Tzw. szkody górnicze są na Śląsku (ale nie tylko) zjawiskiem niestety częstym i nieuniknionym.

W rozumieniu przepisów prawa szkodą spowodowaną ruchem zakładu górniczego jest uszkodzenie, co do którego uznano związek przyczynowo-skutkowy z ruchem zakładu górniczego. Ustawodawca rozstrzyga również, że właściciel nie może sprzeciwić się zagrożeniom spowodowanym ruchem zakładu górniczego, który jest prowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Może on jednak żądać naprawienia wyrządzonej tym ruchem szkody na zasadach określonych prawem.

Niepokój naszych Czytelników wzbudzają ostatnio szkody powstałe m.in. w wypadku wpływów górniczych kop. Mysłowice-Wesoła. O rozwianie wątpliwości dotyczących sytuacji na tamtejszych osiedlach oraz prowadzonych przez zakład działań poprosiliśmy Katowicki Holding Węglowy.

- Nawet gdy wydobycie jest prowadzone gdzieś dalej - jak ma to tam miejsce - pod lasami, wstrząsy przenoszą się i mogą być odczuwalne. Niestety, nie zdołamy tego uniknąć – przyznaje rzecznik spółki Wojciech Jaros.

Trzeba zgłaszać
Kopalnia prowadzi eksploatację górniczą na podstawie koncesji oraz obowiązującego planu ruchu, a eksploatacja górnicza może generować wstrząsy odczuwalne na powierzchni przez mieszkańców.

- Fakt występowania wstrząsów wynika m.in. z dużej głębokości (ok. 700 m i więcej) prowadzonej eksploatacji, a przede wszystkim z budowy geologicznej złoża. Wstrząsy górnicze związane z eksploatacją górniczą kopalni mogą występować tak długo, jak będzie trwała eksploatacja. Jeśli chodzi o zasięg, częstotliwość - jest to zjawisko losowe i trudne do przewidzenia - dodaje rzecznik.

W przypadku wystąpienia wstrząsu wysokoenergetycznego, w obiektach, których właściciele zgłosili do kopalni odczucie wstrząsu, niezwłocznie po zdarzeniu przeprowadzane są przeglądy stanu instalacji gazowych (o ile taka instalacja istnieje). Przeglądu dokonują uprawnieni pracownicy firmy, z którą kopalnia posiada zawartą umowę wykonawczą. W przypadku wystąpienia nieszczelności instalacji gazowych szkoda jest natychmiast usuwana.

Oczywiście kopalnia przez odpowiednie prowadzenie eksploatacji, stosując profilaktykę górniczą, stara się ograniczać negatywne skutki jej oddziaływania na powierzchnię, jednak nie da się ich w pełni wyeliminować. Generalnie przyjmuje się, że powierzchnia terenu ulega uspokojeniu do 3 lat od zakończenia eksploatacji. Jeżeli jednak właściciel obiektu zauważy w nim uszkodzenie, powinien o tym powiadomić tę kopalnię, w której obszarze górniczym znajduje się jego obiekt. Wnioski o naprawienie szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego znajdują się na stronie internetowej www.khw.pl w zakładce „likwidacja szkód”.

Dowiadujemy się tam m. in., że naprawienie szkód polegające na przywróceniu stanu poprzedniego może być wykonane przez przedsiębiorcę lub poszkodowanego. Przedsiębiorca, wywiązując się z tego obowiązku, zleca wykonanie robót naprawczych podmiotowi wyłonionemu w wyniku procedury przetargowej, obowiązującej w KHW. Szkodę może również naprawić poszkodowany we własnym zakresie za zgodą przedsiębiorcy – na co jednak strony zawierają odrębną umowę. Jeżeli przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe lub pociągałoby za sobą dla zobowiązanego (przedsiębiorcy) nadmierne trudności lub koszty, wówczas roszczenie poszkodowanego ogranicza się do „świadczenia w pieniądzu”.

Dalej czytamy, że „wskazanym jest, aby przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor powiadomił przedsiębiorcę o tym fakcie oraz umożliwiał mu udział w odbiorach robót stanowiących elementy zabezpieczenia inwestycji przed wpływami eksploatacji górniczej. Taki tryb postępowania może ograniczyć ewentualne spory pomiędzy stronami w zakresie weryfikacji kosztów zabezpieczeń”.

Wnioski trafią do adresata

Warto wyjaśnić, że także wnioski złożone w niewłaściwej kopalni (co może nastąpić w miejscach zbiegu wpływów eksploatacji prowadzonej przez różne zakłady górnicze), trafią docelowo do tej, której dotyczą.

- W oparciu o złożony wniosek przedstawiciele kopalni lub kopalń dokonują oględzin obiektu i spisują stosowny protokół lub notatkę, którego kopię otrzymuje wnioskodawca. W wypadku, kiedy opisane uszkodzenia mają związek z ruchem zakładu górniczego, zawierana jest z poszkodowanym stosowna ugoda – tłumaczy Jaros.

Kopalnia na podstawie zawartych z poszkodowanymi ugód o naprawienie uszkodzeń spowodowanych ruchem zakładu górniczego zleca firmom zewnętrznym opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, operatów szacunkowych itp. W związku z tym w obiekcie niezbędna jest obecność przedstawiciela firmy lub kilku firm.

Kto puka do drzwi mieszkańców?
Ponadto kopalnia, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi planu ruchu, zobowiązana jest do aktualizacji inwentaryzacji obiektów kubaturowych i liniowych znajdujących się w zasięgu wpływów eksploatacji górniczej. Dlatego na zlecenia KHW przedstawiciele firmy zewnętrznej dokonują przeglądów - inwentaryzacji ww. obiektów budowlanych.

O ile właściciel obiektu nie ma pewności, kto i w jakim celu składa mu wizytę powinien zażądać wylegitymowania się przez tę osobę i skontaktować się z kopalnią dla potwierdzenia faktu realizacji zadania wykonywanego na zlecenie kopalni.

Nie tylko prywatne nieruchomości
W wyniku eksploatacji górniczej prowadzonej przez kopalnię mogą powstawać szkody nie tylko w obiektach kubaturowych, ale również w liniowych. Uszkodzeniom ulegają czasem np. rury kanalizacyjne, nawierzchnie dróg itp. Kopalnia posiada zawarte ugody z właścicielami sieci (gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej), dotyczące usuwania awarii na przedmiotowych sieciach. W przypadku wystąpienia szkody w nawierzchni jezdni również zawierane są z ich właścicielami - zarządcami ugody o naprawienia szkody.

 

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (8) pokaż wszystkie
  • K********a 26 listopada 2019 21:11:26
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Kan***************24h 24 października 2019 19:36:50
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • albas 2 grudnia 2016 14:08:48
    Profile Avatar

    Nie wierze ze zwiazkowy dali sie nabrac na te bajki Ewki Kopacz. To na prawde niesamowite ze zwiazkowcy nawet z tym kto im kopalnie pozamykał dadza sie w konszachty

  • Gin89 2 grudnia 2016 14:08:13
    Profile Avatar

    A zwiazkowcy z Krupińskiego i tak siedzieli po piwnicach jak szczury i dogadywali sie z pania Kopacz i Gadowskim. Platfusy walczą o poparcie i mydlą górnikom oczy

  • plotkers 2 grudnia 2016 14:03:32
    Profile Avatar

    Moze teraz wreszcie wejdą twarde reformy w gornictwie, zlikwidyjemy trupiarskie kopalnie i wyprowadzimy reszte sektora na prosta. Ciesze sie ze wreszcie mamy to za sobą.

  • dziku 2 grudnia 2016 14:02:59
    Profile Avatar

    Z przekopem powinni sie wyrobic spokojnie

  • sokolnik 2 grudnia 2016 13:53:15
    Profile Avatar

    Bedzie likwidowana czesc infrastruktury ale nie całosc, przeciez to juz było na tapecie od dawna

  • ratee 28 listopada 2016 17:53:09
    Profile Avatar

    Brak mi słów na działania podejmowane przez kierownictwo kopalń, szczególnie jednej kopalni KWK Rydułtowy Anna, mieszkam w zasięgu wpływów eksploatacyjnych tejże kopalni, pojawiły się u mnie znaczne szkody w budynku z tego tytułu. Jest dla mnie niezrozumiałym działanie kopalń odnośnie braku jakiejkolwiek przyzwoitości jeśli chodzi o przywracanie budynków do stanu pierwotnego po oddziaływaniu na nie szkód górniczych. Inspektorzy kopalniani według chyba przykazu z samej góry, każdą szkodę negują jakoby miała nie pochodzić z tytułu szkód, na nic warte tutaj dowody czy ekspertyzy, walczę w sądzie z w/w kopalnią już 6 - ty rok, i mogę śmiało stwierdzić, iż jako że koszty sądowe, koszty już kilkunastu biegłych sądowych za chwilę osiągną kwotę z 50 czy 70 tyś. jeśli chodzi o same wynagrodzenia biegłych sądowych. Nie zrozumiały dla mnie jest faktem tak zaciekła walka, wynika ona chyba tylko z tego iż jest to państwowy moloch, nad którym nikt nie panuje i nie pilnuję jego interesu ekonomicznego. Zestawiając moje żądania z kosztami sprawi można się jedynie pukać w głowę o co chodzi, albo może to złoty interes dla prowadzących sprawę ze strony kopalni, albo odgórny przykaz jak już wspomniałem wyżej, "żadnych szkód nie ma" i stawiania zaciętego oporu by ludzie stracili siły dochodzenia swoich praw. Jest to dla mnie tym bardziej nie zrozumiałe w momencie gdy każda spółka każda kopalnia ma zarezerwowane środki na zwalczanie/zapobieganie szkodom górniczym. Może też chodzić o to że nie chce firm pseudo budowlanych, które wygrywają przetarg na naprawę szkód górniczych, w przetargach organizowanych na kopalni, gdzie wygrywa firma pana Stasia, bo pan Staś zna się z Panem kierownikiem i Panem Dyrektorem i interes musi się kręcić bo są też takie przypadki. Pozdrawiam serdecznie mieszkaniec z terenów zacnej kopalni Rydułtowy, ps. przy tej całej reformie PGG, ktoś powinie przyjrzeć się sprawom szkód górniczych i marnotrawionym środkom. Jeżeli też macie podobne przeboje to zapraszam do podzielenia się w komentarzach.

  • OCZDR
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Trwa akcja ratownicza w kopalni Staszic-Wujek
25 listopada 2024
34.8 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]