Dzięki utworzeniu kopalń zespolonych Polska Grupa Górnicza zaoszczędzi rocznie aż 63 mln zł. Filozofię restrukturyzacji technologicznej, podczas piatkowej (25 listopada) konferencji Górnictwo 2016, przedstawił prezes PGG Tomasz Rogala.
- Powstanie kopalń zespolonych i działania zarządu nakierowane są na to, żeby w najkrótszym możliwym terminie zwiększyć liczbę ścian wydobywczych w kopalniach o najlepszych zasobach, tam gdzie znajduje się węgiel w wysoko jakościowych klasach. Stąd w przyszłym roku dwie dodatkowe ściany uruchomione zostaną w kopalniach Bielszowice i Pokój, a w kolejnych latach w kopalniach Piast i Chwałowice – informował prezes.
Tomasz Rogala przypomniał, że w kopalniach PGG jedynym technicznym ograniczeniem wpływającym na wielkość wydobycia są szyby wydobywcze.
- Nasze kopalnie te są w stanie wydobywać 20 tys. t węgla na dobę, a wydobywają 10-12 tys. t. Przywrócenie 70-80 proc. obłożenia szybu wydobywczego, co prowadzi wprost do zwiększenia liczby ścian, jest drogą restrukturyzacji technologicznej do stałego i efektywnego zmniejszenia kosztu oraz uelastycznienia spółki górniczej i kopalni na wszelkie zdarzenia - wyjaśniał.
Prezes PGG wskazał, że do tej pory spółka utrzymywała dużo zakładów górniczych zmniejszając w nich wydobycie, doprowadzając do modeli dwuścianowych, a nawet okresowo jednościanowych. Jego zdaniem bez względu na poziom cen taki model nie zapewnia powodzenia.
- Tworzenie kopalń zespolonych to większa efektywność gospodarowania złożem oraz obniżenie kosztów, bo usuwamy elementy zbędnej infrastruktury, jak zakłady kolejowe, bocznice czy administracja. W skali PGG pozwoliło to zaoszczędzić 63 mln zł rocznie - stwierdził.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kto sie bogaci na tych gornikach ..rylach co po dole w badkach lotajom wiadomo kto dyrekcja oni by najchetniej do smierci siedzieli w tych biurach ....niechcą słyszec o zamykaniu łączeniu i td...mają posadki to im dobrze a o urlopach gorniczych cisza
Czy ktoś się orientuje kiedy będzie przelew z Barbórki?
Tyle zaoszczędzi że hej, na kop. Z podwójne stanowiska dyr, gł- 1 na długim................................. ..kilka m-cy zwolneniu do emerytury, a 2 dyr. w pracy itd.
Zespolenie kopalń wtedy się opłaca gdy obie kopalnie są połączone dołem i całość urobku wydobywa jeden ruch, na drugim sortowania idzie w odstawke, administracja znajduje się na jednym ruchu i oczywiście jest jeden dyrektor wtedy ma to sens Szkoda że do zarządzania biorą kogoś po układach, kogoś kto nie ma pojęcia ja bym im pokazał jak się zarządza PGG łączy kopalnie bo chce by jedna utrzymywała drugą. Proste.
Administracji? a tych administracji dołowej za 3 razy takie pensjie jak w administracji, czy wy jesteście slepi????????, a co z emerytami co już 5 lat powinni iść na emeryturę, jeszcze się nie na...li
Teoretycznie sporo można zaoszczędzić na łączeniu kopalń, jednak powiedzcie mi, czy za czasów KW kopalnie połączone nie staczały sie na dno? Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze-Silesia, Bobrek-Centrum, Rydułtowy-Anna... Mam nadzieję, że kopalnia Piast-Ziemowit nie podzieli ich losu.
Kazdy glupi wie ze za duzo jest administracji w porownaniu do fizycznych , w jsw tez tak jest w samej spolce [siedzibie]pracuje tyle urzedasow co na malej kopalni!! a ktos na nich musi robic o biurach na kopalni lepiej juz nie wspominam bo szkoda nerwow:P