Jak głęboka musi być restrukturyzacja? - między innymi z takim pytaniem zmierzą się z piątek (25 listopada) prelegenci, którzy zostali zaproszeni do udziału w konferencji „Górnictwo 2016”. Odbędzie się ona w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Dyskusję w ramach konferencji podzielono na trzy panele. Pierwszy rozpocznie się o godz. 9 i będzie trwał ok. 2,5 godziny. Dyskusja będzie dotyczyć restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. W ramach tego wątku pojawią się kwestie strategii dla sektora, cen węgla, zatrzymania wydobycia w nierentownych zakładach, efektywności polskich kopalń, odchodzenia pracowników wobec zapotrzebowania na fachowców oraz roli związków zawodowych w reformie branży.
W czasie panelu zaplanowane jest wystąpienie wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego. Ponadto w dyskusji udział wezmą: prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Gawlik, prezes LW Bogdanka Krzysztof Szlaga, prezes Kompanii Węglowej Leszek Słaboń, prezes PG Silesia Michal Heřman, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski, b. wiceminister gospodarki Jerzy Markowski, prezes Krajowej Organizacji Innowatorów Przemysłu Monika Piątkowska oraz wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.
Drugi z paneli będzie dotyczyć górnictwa w przyszłości i rozpocznie się o godz. 12. W jego ramach będzie mowa o: roli węgla w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, długofalowych konsekwencjach wsparcia spółek węglowych przez firmy z sektora elektroenergetycznego, przemyślanej polityce inwestycyjnej w górnictwie, kopalniach zespolonych i szansach czystych technologii węglowych.
Swoimi spostrzeżeniami w tych kwestiach podzielą się: senator RP Adam Gawęda, prezes PGG Tomasz Rogala, prezes JSW Tomasz Gawlik, prezes LW Bogdanka Krzysztof Szlaga oraz pełnomocnik naczelnego dyrektora ds. górnictwa w Głównym Instytucie Górnictwa prof. Marian Turek.
Ostatni z paneli rozpocznie się o godz. 14. i będzie w nim mowa o sytuacji firm okołogórniczych i ich perspektyw. Poruszony zostanie m.in. wątek dotyczącego tego, czy firmy produkujące na rzecz sektora wydobywczego mogą stać się polskim hitem eksportowym. Pojawi się także kwestia stworzenia narodowego czempiona na bazie Famuru i Kopeksu i jego szans w konkurencji z globalnymi graczami.
W panelu tym udział wezmą: prezes Famuru Mirosław Bendzera, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp Piotr Kańtoch oraz prezes Carboautomatyki Henryk Stabla.
W gronie patronów medialnych konferencji „Górnictwo 2016” są redakcje portalu górniczego nettg.pl i Trybuny Górniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dzisiaja widze bedzie smietanka towarzyska. Może i padnie kilka ciekawych stwierdzeń
Ciekawy panel sie dzisiaj szykuje, polska nadal nie odpowiedziała sobie na ważne pytania jak; miks energetyczny na najbliższe 15 lat.
Nie mam cudnemu nic do zarzucenia, to on jako jedyny załatwił srodki z przedsprzedażny wegla, załatwił tez kontrakty do końca przyszłego roku, KHW ma szanse wyjsc na prostą bo będzie mieć sprzedaż.
Gdyby zwąchole pozwalały na więcej reform to by dzisiaj spółka funkcjonowała inaczej
Prezes Cudny robi to co powinien robić każdy ciężko pracujący hajer. Pracuje, żeby KHW na prostą wyprowadzić. Ciesz się, bo gdybyśbył pod ekipą z poprzedniego zarządu to byś już dawno kolejke w pośredniaku okupował
A gdzie prezes z najbardziej zajechanego KHW?????
Kto i za ile funduje tą impreze?
A gdzie baty z Khw????!!!!!