Zasady korzystania ze świadczeń osłonowych nurtują więlu chętnych do odejścia z kopalń. - Mam pytanie dotyczące pracy na urlopie górniczym. Chciałbym wiedzieć, czy wysokość moich dochodów z nowej pracy będzie miała wpływ na wypłacane świadczenia na urlopie górniczym? Jeśli tak to jaki można uzyskać dochód ? Praca nie będzie związana z górnictwem - napisał do redakcji czytelnik portalu nettg.pl.
Z aktualnej ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Art. 11a. ust. 4) wynika, że "osoba korzystająca z urlopu górniczego albo urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla (...) traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego: 1) podjęła zatrudnienie na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej na powierzchni w przedsiębiorstwie górniczym albo pod ziemią; 2) nabyła uprawnienia emerytalne".
Oznacza to, że nie ma żadnych ograniczeń, by podjąć inną pracę poza górnictwem i jednocześnie pobierać świadczenie z urlopu górniczego. A co z dopuszczalnym wynagrodzeniem? Ile można sobie dorobić nie tracąc urlopu?
O odpowiedź poprosiliśmy Elżbietę Karkoszkę z Zespółu ds. Restrukturyzacji Zatrudnienia Biura Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń:
- Wysokość dochodów u nowego pracodawcy nie ma wpływu na wysokość urlopu górniczego. Przy urlopach górniczych nie ma zawieszalności świadczenia, która jest stosowana przy pobieraniu emerytury z ZUS - wyjaśnia specjalistka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.