Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach opublikował raport „Stan środowiska w województwie śląskim w 2015 roku”. Licząca 174 strony publikacja współfinansowana jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
„Raport, który przekazujemy Państwu do wykorzystania, ujęty został w podobnej formie jak dotychczasowe publikacje, tak więc znajdują się w nim oceny jakości powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych, hałasu, pól elektromagnetycznych, dane w zakresie prowadzonej działalności kontrolnej, sposobu gospodarowania odpadami komunalnymi, i przemysłowymi. Podane zostały także informacje dotyczące Laboratorium WIOŚ w Katowicach, działalności edukacyjnej prowadzonej przez Inspektorat, obszarów chronionych, a także dane statystyczne dotyczące województwa śląskiego” - wyjaśnia Tomasz Sadowski, śląski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
W raporcie rozbudowana została ocena stanu środowiska za okres lat 2013-2015, ze względu na zamknięcie kolejnego trzyletniego programu badań w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Kolejny program obejmuje po raz pierwszy okres pięciu lat i sięga do 2020 r.
Publikacja raportu jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którego rozdział autorski dotyczący działalności Funduszu został również zamieszczony w raporcie.
„Zachęcam Państwa do zapoznania się z raportem, ponieważ umożliwia on pozyskanie znacznej wiedzy na temat stanu środowiska w naszym województwie. Wszystkie omawiane tematy wzbogacone są licznymi mapkami, wykresami oraz zdjęciami dającymi wyrazistą informacje o środowisku w którym żyjemy” - zachęca Tomasz Sadowski.
W podsumowaniu raportu o stanie środowiska w województwie śląskim w 2015 r. czytamy:
„Stan środowiska w województwie śląskim systematycznie się poprawia, chociaż niektóre z tych pozytywnych zmian trudne są do zauważenia bez szczegółowej analizy wyników badań uzyskiwanych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.
Wyniki badań jakości powietrza potwierdzają obniżanie się stężeń zanieczyszczeń. Jednak chłodne pory roku, podczas których dominuje emisja z sektora bytowo-komunalnego, wpływają na podwyższenie stężeń pyłów oraz benz(a)pirenu, doprowadzając do przekroczeń obowiązujących norm. Dla tych substancji realizowane są programy ochrony powietrza, w celu zmniejszenia poziomów zanieczyszczeń co najmniej do wartości dopuszczalnych. Inspektorat od wielu lat podejmuje działania kontrolne oraz informacyjne służące poprawie jakości powietrza. Znacząca poprawa jakości powietrza uzależniona jest jednak od zaangażowania w realizowane prace znacznie większych niż dotychczas środków finansowych oraz od wsparcia pracami legislacyjnymi normującymi jakość stosowanych paliw i kotłów dopuszczonych do sprzedaży i użytkowania w gospodarstwach domowych.
Z kolei bardzo pozytywnym aspektem w zakresie jakości powietrza jest bardzo istotne zmniejszenie przemysłowych emisji pyłu przez największe zakłady województwa, ze względu na duże inwestycje w urządzenia ochrony powietrza...”.
Przypomnijmy, że pierwszy raport o stanie środowiska (wówczas odnoszący się do sytuacji tylko w ówczesnym województwie katowickim) ukazał się w 1993 r. Kolejne raporty były systematycznie modyfikowane pod względem szaty graficznej oraz zakresu zawartych danych, ale zawsze zawierały informacje o stanie środowiska w zakresie jego podstawowych elementów, w tym jakości powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych, hałasu oraz pól elektromagnetycznych.
W galerii: te zdjęcia ilustrują główne problemy poruszone w raporcie o stanie środowiska w woj. śląskim (zdjęcia: archiwum portalu górniczego nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.