KGHM wraz z japońskim partnerem, koncernem Sumitomo, weryfikuje rozwój chilijskiej kopalni Sierra Gorda w trzech scenariuszach - podała spółka w prezentacji do wyników za III kwartał. KGHM przedstawi podsumowanie kierunków rozwoju swoich aktywów zagranicznych przy okazji publikacji wyników za 2016 r.
- Wspólnie z Sumitomo prowadzony jest proces weryfikacji założeń technicznych i ekonomicznych związanych z działalnością operacyjną oraz rozwojem Sierra Gorda dla całego okresu jej eksploatacji. Weryfikacja obejmuje rozwój kopalni Sierra Gorda w trzech scenariuszach: dalszy rozwój projektu w oparciu wyłącznie o fazę I inwestycji, realizacja projektu w oparciu o fazę I inwestycji, wraz z działaniem usuwania wąskich gardeł (ang. debottlenecking), scenariusz zakładający dalszy rozwój projektu w oparciu o fazę I i fazę II - czytamy w prezentacji.
Dodano, że proces weryfikacji pozwoli na ustalenie optymalnej ścieżki rozwoju kopalni.
- Analizujemy kilka możliwych scenariuszy dla rozwoju tego projektu. Jedynym kryterium jest jego racjonalność ekonomiczna. Robimy analizy geologiczne, analizy modelu produkcyjno-kosztowego. Te dane będziemy znać niebawem i to będzie podstawa do przyjęcia ostatecznych decyzji - powiedział podczas konferencji prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.
Pytany o ewentualną sprzedaż projektu Sierra Gorda, odpowiedział: "Każda opcja jest możliwa, sprzedaż też zawsze jest brana pod uwagę, ale na pewno nie po to inwestowaliśmy środki, by był to pierwszy scenariusz".
- Weryfikujemy dane i każdy projekt, który ekonomicznie się broni, będzie przez nas pozytywnie rozpatrywany. Ostateczna decyzja odnośnie strategii dla naszych projektów zagranicznych zostanie podjęta po ostatecznej weryfikacji modelu kosztowo-produkcyjnego - podał.
- Nic nam nie wiadomo, aby nasz partner chciał się wycofać z tego projektu - dodał.
Prezes poinformował, że weryfikacja aktywów zagranicznych jest priorytetem nowego zarządu.
- Dokonuje się bardzo intensywna ocena i szacowanie wartości aktywów zagranicznych zarówno w Ameryce Północnej, jak i na projekcie Sierra Gorda. (...) Dokonujemy audytów wewnętrznych. Prace nad ostatnim, kluczowym audytem trwają. Mamy już pojęcie o skali wyzwań w następnych miesiącach i latach - poinformował.
- Podsumowanie kierunków działań za granicą przedstawimy w następnym roku wraz z publikacją wyników za 2016 r. - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Sierra Gorda to niechlujna robota przez Quadra FNX. Polowa otworow nie ma rdzenia. Brak dowodow na istnienie minaralizacj. Robili to co robi KGHM discipline kosztowa. Wiercenie powietrzne w z odwrotnym obiegiem pluczki jest 5 razy tansze ale proby sa zanieczyszone pylem z wiercenia . Nie zrobiono oznaczenia w laboratorium dwusiarczku molibdenu na probach ktory jest surowcem mineralnym. Molibden wystepuje w zlozu w postaci tlenkowej i siarczkowej (dwusiarczek molidenu - mineral molibdenit). W procesie przerobczym odzyskuje sie tylko siarczkowy molibden. Tlenkowy molibden jest odpadem. Zakladana produkcja molidenu byla 50 milionow funtow rocznie. W zeszlym roku wyprodukowano zaledwie 15 milionow a w tym roku prawdopodobnie bedzie 20 milionow funtow. Quandra FNX sprzedala 45 % udzialow do Sumitomo japonskiej firmy i bez budowy kopalni zarobila 750 milionow dolarow dla spolki joint venture. Spolka joint venture nie musi sie zakonczyc budowa kopalni a zazwyczaj rozpadem i pieniadze i tak by przeszly do Quandra FNX. Z chwila wykupienia akcji Quadra FNX prezes tej firmy natychmist zrezygnowal z pracy. Na akcjach Quadry FNX zarobil 8 milionow dolarow dzieki wykupieni ich przez KGHM. Akcjonariusze Quadra FNX kochaja KGHM. KGHM dal im zarobic godziwe pieniadze. Czolem