Jeszcze przez tydzień, do 10 listopada, w Katowickim Holdingu Węglowym działać będzie pięć punktów informacyjnych dla załogi, w których pracownicy, zamierzający dobrowolnie odejść z górnictwa, składać mogą wstępne wnioski o skorzystanie z pakietu socjalnego.
Zgodnie z tegoroczną ustawą o fukncjonowaniu górnictwa węgla kamiennego Holding, ratując płynność finansową w ramach programu naprawczego może przekazać do Spółki Restrukturyzacji Kopalń nierentowne lub kończące wydobycie zakłady górnicze razem z ich pracownikami, którzy mają wówczas prawo do specjalnych świadczeń osłonowych.
Uropy płatne przysługują w wymiarze czteroletnim górnikom pod ziemią, w odpowiednim wieku, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia praw emerytalnych (a termin ten wypada przed 1 stycznia 2023 r.) oraz - trzyletni urlop - pracownikom przeróbki węgla, którym ze względu na wiek, łączny staż pracy brakuje nie więcej niż 3 lata do nabycia praw emerytalnych (do 1 stycznia 2022 r.).
Na jednorazową odprawę pieniężną mogą liczyć pracownicy powierzchni (również przeróbki) z co najmniej 5-letnim stażem, którzy odejdą za porozumieniem stron do końca 2018 r.
Formularze wniosków można pobierać i składać oraz dowiadywać się szczegółów w jednym z pięciu punktów informacyjnych KHW. Pracują one do 10 listopada 2016 r. w godzinach od 6.00 do 15.00.
Punkty zlokalizowano w kopalni Mysłowice-Wesoła (w dawnym budynku BRZ, w pok. 79, tel. 32 317 57 45), w kopalni Wieczorek (w dyrekcji, pok. 16, tel. 32 707 56 76), w kopalni Wujek Ruch Wujek (w Biurze Ruchu Załogi, w pok. 3, tel. 32 208 56 44), w kopalni Wujek Ruch Śląsk (w Biurze Ruchu Załogi (te. 32 244 86 10) i w kopalni Murcki-Staszic (w budynku dyrekcji, w pok. 23, tel. 32 605 56 52).
Wstępne złożone wnioski trafiają do Śląskiego Centrum Usług Wspólnych, gdzie są sprawdzane pod kątem uprawnień do osłon i inne okoliczności niezbędne do skorzystania z pakietu socjalnego.
W ciągu pierwszych dni działania punktów informacyjnych ruch był bardzo duży. Liczbę uprawnionych szacuje się na 1,7-2 tys., z czego do poniedziałku 31 listopada swoje wnioski zdążyło już złożyć ok. 1,1 tys. pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
wy tam Edek na dole w kulki lecicie za karę wysyłali was na sortownie , to się wam robić na łopacie nie chciało na ścianie to jeszcze fedrują , a reszta to szkoda słów , taki dołowiec to lepiej wygląda niż kobieta na sortowni
DOMINEK ty cepie i co jeszcze bys chciał jak poznasz robote to wtdy sie mozesz odezwac....narazie co sie nie wypowiadaj bo gowno wiesz o robocie na dole
Dominek ty się dobrze czujesz ,co 10 lat pracy i 15 na urlopie ,i ludzie będą na takich nierobów płacić podatki.
Wprowadźcie odprawy dla pracowników dołowych ze stażem powyżej 5 lat.
dziwne z innych kopaln jsw ludzie poszli na urlopy i problemu nie ma a na boryni nie ma takiej możliwośći ? czyba że myslałeś że się łąpiesz i poszłeś na l-4 a tu zonk
co ktos sie stracił na l4 zeby na urlop nie przechodzic? No nieźle
nerwowo jest bo sa na l-4 i ZUS zaczyna wzywac niektórych na komisje lekarskie.
W JSW górnicy się pozwalniali i już dwa miesiące czekają na te urlopy górnicze, na razie cisza i zaczyna się robić nerwowo bo siedzą na L-4 ale ile można.
zwiazkowców sie pozbądźcie to nie będzie problemu. Nagle grube miliony oszczędnosci sie znajdą.
licze ze duzo oszczednosci da pozbycie sie emerytów oraz przerostu administracji
Panowie górnicy powinni jak najszybciej korzystac z programu osłonowego jaki przygotował rząd. Górnictwo cieżki ma rok i nie wiadomo ile jeszcze sie będzie taki stan rzeczy utrzymywac. Jesli rzad zagwarantował taka możliwość to trzeba brac