Wojewódzka Rada Konsultacyjna do Spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych zainaugurowała prace - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zadaniem rady, według ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej, jest przede wszystkim opiniowanie przekazywanych przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosków o przyznanie statusu i uprawnień działacza opozycji lub osoby represjonowanej.
Wicemarszałek Stanisław Dąbrowa w środę (20 października) wręczył nominacje. W skład rady weszli:
- Eugeniusz Karasiński
- Zbigniew Klich
- Zbigniew Kupisiewicz
- Grzegorz Opala
- Przemysław Miśkiewicz
- Alojzy Pietrzyk
- Anna Rakocz
- Andrzej Sikora
- Andrzej Rozpłochowski
Przewodniczącym rady został Andrzej Rozpłochowski, zaś sekretarzem Anna Rakocz.
31 sierpnia 2015 roku weszła w życie ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Pozwala ona na uhonorowanie obywateli Polski, którzy w latach 1956-1989 angażowali się w działalność antykomunistyczną.
Zgodnie z ustawą samorządy terytorialne mogą udzielać pomocy osobom uprawnionym. Dotyczyć ona może udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych oraz oświatowych. Marszałkowie województw odpowiedzialni są za powołanie oraz organizowanie pracy rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych.
Na początku tego roku instytucje kultury Samorządu Województwa wprowadziły zniżki na bilety dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych. Kilka miesięcy później Koleje Śląskie wprowadziły dla nich podobną ofertę zniżkową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.